У МОН розповіли, як цього року зміниться система вищої освіти

У 2017 році на систему вищої освіти очікують чотири ключові зміни. Про це повідомляє прес-служба Кабміну.

У МОН розповіли, як цього року зміниться система вищої освіти
18 Січня 2017 20:31Cуспільство,Статті

«Щороку відбувається лише зміна певних наголосів: що зараз буде найголовнішим, що вимагатиме більших ресурсів, а також встановлюються строки виконання завдань», – підкреслив очільник департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров. Про це пише Правда Press.

Наразі в 2017 році до ключових пріоритетних завдань МОН належать:

– розробка стандартів вищої освіти;

– напрацювання методичної бази та надання практичної допомоги ВНЗ у створенні системи внутрішнього забезпечення якості;

– створення Національного репозитарію академічних текстів;

– використання технології ЗНО для відбору вступників на магістратуру за спеціальністю 081 «Право».

Вказано, що робота над розробкою стандартів вищої освіти триває з листопада 2015 року й до кінця 2017-го в МОН планують затвердити більшість з них: 120 для освітнього рівня «бакалавр», 80 – «магістр» і 50 – «доктор філософії».

Надалі передбачено завершення роботи над стандартами (у 2020-2025 рр. передбачається перегляд їхнього концепту) та спільна діяльність зі стейкхолдерами над створенням національної системи кваліфікацій, галузевих рамок кваліфікацій та професійних стандартів.

Окрім того, питання створення систем забезпечення якості вищих навчальних закладів нині значною мірою залежить від роботи Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, адже повноваження про реалізацію цих систем повністю віднесені до компетенції Нацагентства. Тому 2017 року МОН сподівається на розгортання спільної роботи з агентством та іноземними партнерами для відпрацювання таких систем.

«Наразі вбачається наступний алгоритм: створення системи внутрішнього забезпечення якості ВНЗ, її сертифікація, акредитація вишу та самоакредитація освітніх програм. І це буде вже не просто академічна автономія, а високий рівень довіри держави до ВНЗ», – пояснив Олег Шаров.

Вагомим кроком на підтримку академічної доброчесності стане створення до кінця 2017 року Національного репозитарія академічних текстів. У ньому будуть зібрані фактично усі освітні та наукові тексти у вигляді, в якому вони піддаються обробці, перегляду та порівнянню. Робочою групою вже створено проект Положення про національний репозитарій академічних текстів і паралельно триває розробка регламенту роботи репозитарію, в якому будуть визначені всі технічні питання. Після запуску ресурсу, впродовж 2018-2019 років, планується створення національної наукометричної системи.

Також, з 2017 року всі, хто вступатиме на магістратуру за спеціальністю «Право», повинні будуть складати ЗНО. Торік ця технологія була апробована в 9 вишах і здобула досить позитивну оцінку. Загалом же відбір на магістратуру за спеціальністю «Право» із застосуванням ЗНО стане одним із інструментів для вирішення важливого завдання, передбаченого законом «Про вищу освіту»: запровадження Єдиного державного кваліфікаційного іспиту з окремих спеціальностей в 2019-2020 роках.

Під час обговорення директор департаменту вищої освіти нагадав, що в цілому в проекті Плану сформульовані чотири ключові пріоритети в сфері освіти. Це – якісна, сучасна і доступна загальна середня освіта (нова українська школа); модернізація професійно-технічної освіти; забезпечення якості вищої освіти; нова система управління та фінансування науки.

«Ці чотири цілі повинні мати синергетичний зв’язок, адже в проекті є питання, де вища освіта пов’язана з новою українською школою, зокрема щодо реформи педагогічної освіти. Є точки дотику з професійно-технічною освітою, оскільки поступово реалізується завдання про переведення освітнього рівня «молодший спеціаліст» до сфери професійної освіти. Стосовно ж науки, то останнім часом вона дедалі активніше розвивається в університетах, а не лише в академічних організаціях», – відзначив Олег Шаров.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.