Подавати в суд на високі тарифи безглуздо, – експерти

Радикальна партія і «Батьківщина», звернувшись з позовами до суду щодо необґрунтованих комунальних тарифів, намагаються набрати політичні очки. А от реальних інструментів змінити тарифи у них немає.

publication_246800_img1d2369698accd96ed66c418f6785aa78_620x0
26 Червня 2016 13:45Cуспільство,Новини,Статті

Так вважають адвокат Артем Афян і політолог Олексій Толкачов, – повідомляє Domik.ua.

Парламентська фракція «Батьківщина» подала позови в Окружний адмінсуд Києва проти Кабінету Міністрів та Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, про необґрунтованість підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення.

Раніше Радикальна партія України подала позов до суду на профільну Нацкомісію з вимогою знизити тарифи на опалення і гарячу воду, які виростуть з 1 липня.

А ось прем’єр-міністр Володимир Гройсман підвищені тарифи вважає ринковими та антикорупційними. І згадує Юлії Тимошенко «зрадницький, невигідний Україні» газовий контракт, який вона підписала з Росією в 2009 році, коли очолювала уряд.

Економічний і юридичний аспекти в тарифному питанні, в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «Юскутум» Артем Афян.

Подальшу інфомацію подаємо без змін:

Чи може процедура оскарження в суді підвищення комунальних тарифів, а у нас вже три позови, зупинити дію цих тарифів?

– Теоретично суд може застосувати такий захід забезпечення позову зупинити дію нормативно-правового акта. Але, якщо чесно, я не думаю, що в даній справі це буде застосовуватися.

Тобто дія тарифів не припиниться на час судового розгляду?

– Це все гучні процеси останнього часу. Повинен зазначити, що, на жаль, правової складової там небагато. І насправді справедливості там мало хто шукає. Чисто політичні процеси, тому що дійсно є такі норми, має бути обгрунтоване, але методики обґрунтування немає. Тому політики, які зазвичай позиціонуються як опозиційні, громадські активісти будь-яке підвищення будуть оскаржувати і, як правило, першим ділом, це йде в піар. Більше роботи робиться на ЗМІ, ніж в суді. В Україні були справи, де скасовувалися тарифи. Але до того часу вже вступало в дію інша постанова про підвищення. Тому це така гра, яка не вирішується в суді, тобто тут не можна досягти реального результату для населення. Але він і не потрібен сторонам. Це сучасна українська політика, з судочинством це має мало що спільного.

Тарифи можна, хоча б теоретично, відсудити назад? Існує правовий, законодавчий механізм?

– Зазвичай виграш у таких категоріях справ ґрунтується на тому, що порушені процедурні питання при прийнятті цих тарифів. Принаймні я не пам’ятаю жодного процесу, де б ціна послужила причиною для скасування. Тобто або порядок винесення на голосування, десь порушення в процедурі, а не в суті, і тому скасовується. Я сам брав колись участь по місту Києву в подібній суперечці. Мені довелося спілкуватися з експертами, які доводили обґрунтування. Інформація, яку я від них почув, що насправді, якщо зробити реальне економічне обґрунтування тарифів, то це не сьогоднішні тарифи, а це високі тарифи, причому значно вищі. Далі з ціною можна грати, наприклад, взагалі нарахувати відновлення мереж. І тоді тарифи можна порахувати так, що їх можна знижувати. Можна туди навіть включити обслуговування навколишніх територій, і тоді тарифи різко зростають. Ніякої затвердженої нормативної методики не існує, і це простір для зловживань. Ми маємо справу з монополістами, і тому це конфлікт інтересів суспільства. І на цьому грають політики.

Про тарифну ситуацію під політичним кутом розповів в ефірі «ГС» політолог Олексій Толкачов.

Комунальні тарифи тема болюча і дуже зручна для політичних маніпуляцій і піару. Як багато саме таких складових в тарифних судових позовах політиків?

– Справа в тому, що в Україні зростають ліві настрої, соціалістичні настрої. Саме Радикальна партія і «Батьківщина» намагаються зіграти на питаннях соціальної складової, захист населення, хоча насправді реальних інструментів зміни ситуації у цих політичних сил немає. Якщо розглядати зниження тарифів, то треба вирішувати питання про ціну на газ, тобто нам потрібно вирішити питання, звідки ми будемо брати енергоносії. А у випадку Юлії Тимошенко – вони ще й розглядають президентські амбіції Юлії Володимирівни як стратегічну перспективу.

Як довго ці політсили будуть мусолити цю тему і яка головна їх мета – дійсно знизити тарифи, піднятися в очах електорату, спровокувати дострокові вибори, очорнити опонентів від влади?

– Однозначно організувати дострокові парламентські вибори. Це один інтерес. Другий інтерес – це організувати революційні процеси і очолити їх. Ми вже сьогодні усвідомлюємо, що, додавши масла у вогонь, можна отримати повноцінну революційну ситуацію на осінь. В українському суспільстві взагалі є традиція в листопаді виходити на революцію. В даному випадку українці дійсно шоковані платіжками, для дуже багатьох сімей вони стануть непідйомними.

Яким би не було рішення суду, воно все одно йде на користь тим, хто заперечує.

– Звичайно. Це як інструмент політики. Він буде виграшним в будь-якому випадку. Будь-який привід зібрати людей під судом – це інструмент політичної боротьби. Для політичної боротьби потрібні політичні приводи, за які можна зачепитися, щоб потім розхитати човен і запустити хвилю.

На стежку війни вийшов і прем’єр Володимир Гройсман. Він звинуватив Юлію Тимошенко в національній зраді, коли вона підписала газовий контракт із Росією 2009 року. Це єдиний козир чинного прем’єра?

– Його треба розігрувати, тому що те, що було з Україною після газового контракту Тимошенко, це інакше як дійсно зрадою назвати складно. У нас звикли після Революції Гідності всіх собак вішати на режим Януковича, хоча насправді Януковичу довелося довго тримати економіку України за абсолютно катастрофічного тарифу, який був закладений в газових угодах Тимошенко. Безкарність в енергетичному питанні і взагалі в політиці породжує нові зловживання.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.