Два «Заходи»: скільки військових беруть участь у російсько-білоруських навчаннях

Офіційно чисельність задіяних солдатів у маневрах Росії та Білорусі "Захід-2017" - 12,7 тисячі, але до навчань, які проходять паралельно, може бути залучено набагато більше особового складу. Деталі - у DW.

17834380_303
13 Вересня 2017 19:13Політика

Міністерства оборони Білорусі та Росії повідомили, що у спільних стратегічних маневрах “Захід-2017” з 14 по 20 вересня будуть брати участь 12,7 тисячі осіб. Однак деякі спостерігачі вважають, що Москва може задіяти до 100 тисяч бійців військ РФ та інших своїх силових структур в паралельних навчаннях, які проводитимуться у цей же час на російській території.

Свої прогнози опитані DW експерти підкріпили повідомленнями з російських і білоруських джерел про те, які військові з’єднання планується залучити до “Заходу-2017”. На думку військових аналітиків, додаткову мобілізацію військовослужбовців – понад зазначену кількість учасників маневрів – можна здійснити ще й за рахунок раптових перевірок боєготовності, про які заздалегідь не повідомляють.

Міністерства оборони уповноважені заявити

Про те, що “у навчаннях “Захід-2017″ візьмуть участь понад 100 тисяч військовослужбовців”, заявила 7 вересня міністерка оборони ФРН Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) на зустрічі з колегами з ЄС у Таллінні. Кореспондентка DW звернулася із запитанням, на чому ґрунтуються ці дані, до міноборони Німеччини. “Такими є оцінки, якими оперують у колах НАТО, а також результати спостережень, здійснюваних сусідніми країнами”, – лаконічно відповів прес-секретар відомства Єнс Флосдорфф (Jens Flosdorff).

Тим часом офіційний представник міноборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков вказав, що “німецька сторона своєчасно отримала і має всю вичерпну інформацію про задум, оборонний характер і реальну чисельність залучених до навчання “Захід-2017″ російських військ”.

На брифінгу 29 серпня військове відомство Білорусі поінформувало, що “ніяких інших навчань у період проведення стратегічних маневрів “Захід-2017″ на білоруській території проводитися не буде”.

У той же час, заступник міністра оборони Росії Олександр Фомін, говорячи про сценарій маневрів, зазначив: “На цьому тлі у західному військовому окрузі РФ буде проведено ряд тактичних навчань антитерористичної спрямованості з підрозділами збройних сил, МВС, федеральної служби військ національної гвардії РФ (Росгвардія), ФСБ і МНС Росії “.

В ексклюзивному інтерв’ю кореспондентці DW на запитання, чому за такої великої території маневрів “Захід-2017” – від Кольського півострова у Росії до західних кордонів Білорусі – заявлено порівняно малу кількість учасників, Олександр Фомін відповів так: “У даних навчаннях бере участь саме така кількість військ – за відсутністю потреби брати участь іншій”. За словами заступника міністра оборони РФ, будуть відпрацьовуватися в основному нові статутні положення, сумісність між штабами різних рівнів і систем управління з видами озброєння. “Для відпрацювання цих завдань зовсім не потрібно такої (великої. – Ред.) кількості військ”, – пояснив Фомін.

І весь Балтійський флот”

Однак російський військовий оглядач Олександр Гольц у розмові з DW розповів, що “Росія вже давно знайшла лазівку, за допомогою якої вводить громадськість в оману”. Офіційно повідомляється, що чисельність учасників навчань – не більше 13 тисяч, тобто маневри не підлягають обов’язковому міжнародному спостереженню, згідно з “Віденським документом про заходи зміцнення довіри та безпеки”, укладеним державами-учасницями ОБСЄ.

Але в той же період, продовжує Гольц, паралельно “проводиться низка інших навчань з чисельністю, яка також не вимагає контролю”, або раптові перевірки боєготовності, коли по тривозі можна підняти “хоч 13, хоч 40 тисяч військовослужбовців”. Такі хитрощі, на думку експерта, дозволяють проводити несподівану передислокацію військ у певному регіоні та задіяти при цьому набагато більшу кількість учасників і техніки, ніж заявлена Москвою.

Російський військовий експерт Олександр ГольцРосійський військовий експерт Олександр Гольц

Гольц навів для прикладу повідомлення ЗМІ, котрі свідчать про те, що до маневрів “Захід-2017” буде залучено набагато більше сил, причому саме з боку Росії. Так, офіційно заявлялося, що з російської сторони у вересневих маневрах візьмуть участь 5,5 тисяч осіб. При цьому у вересні газета “Красная звезда” писала, що для участі у “Заході-2017” відрядили “15-у миротворчу бригаду, дислоковану в Самарі”. А це, каже експерт, вже близько трьох тисяч солдатів.

Раніше, у травні, командувач Балтійським флотом віце-адмірал Олександр Носатов заявив “Інтерфаксу”, що до навчань “Захід-2017″ буде залучено весь Балтійський флот” – “практично всі підрозділи морської, сухопутної й авіаційної складових сил і засобів”. При цьому офіційно в “Заході-2017” буде задіяно лише 10 кораблів.

А минулої весни білоруське військове керівництво повідомляло, що для участі у маневрах до країни прибуде частина сил і засобів 1-ї танкової армії західного військового округу Росії.

“Якщо додати до цього учасників тактичних навчань збройних сил, МВС, ФСБ і МНС, про які говорив заступник міністра оборони РФ під час брифінгу, це вже кілька десятків тисяч осіб”, – підраховує Олександр Гольц. “Ну і які там 12,7 тисячі учасників, якщо задіють і весь Балтійський флот, і відтворену 1-у танкову армію?”, – ставить запитання Гольц. На його думку, “100 тисяч військовослужбовців уже точно буде на “Заході-2017” разом з паралельними навчаннями і раптовими перевірками “.

Кому потрібні два “Заходи”?

Про те, що фактично існують два “Заходи”, сказав DW і директор мінського Центру стратегічних і зовнішньополітичних досліджень Арсеній Сивицький. Перший – спільні білорусько-російські маневри, які проводяться раз на два роки по черзі на території Білорусі та Росії. Другий – умовний “Захід” – навчання з іншими назвами, котрі проводяться одночасно на стратегічному західному та південно-західному напрямках раз на чотири роки. Наприклад, спільні білорусько-російські стратегічні маневри “Захід-2009” проходили паралельно з навчаннями “Осінь-2009” із залученням десятків тисяч військовослужбовців військових округів і флотів РФ, а також збройних сил Білорусі.

Корвет Балтійського флоту РФ під час параду у 2016 роціКорвет Балтійського флоту РФ

У рамках наступних навчань “Захід-2013”, в яких, за даними російської сторони, були задіяні 12,9 тисячі військових, на білоруській території паралельно пройшло ще одне навчання – “Взаємодія-2013” Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Тоді західні військові експерти оцінили загальну кількість учасників маневрів щонайменше у 70 тисяч.

“Аналіз відкритих джерел інформації за серпень-вересень показує, що Росія переміщує значну кількість військової техніки в місця, не пов’язані з проведенням спільних білорусько-російських навчань”, – додає Сивицький. Він вважає, що російське керівництво навмисно використовує розмах навчань як інструмент зовнішньої політики. “Мета таких дій – чинити політичний тиск на низку держав, які входять до НАТО і ЄС, спекулюючи на страхах європейських еліт з приводу можливості нової великої війни”, – вважає Сивицький.

Тому, за його оцінкою, вересневі маневри 2017 року можуть виявитися навіть більш численними, ніж “Кавказ-2016”, в яких взяли участь близько 122 тисяч російських військовослужбовців. А Олександр Гольц, своєю чергою, нагадав, що в лютому 2014 року під виглядом раптової перевірки “Кремль безконтрольно сконцентрував свої війська на кордоні з Україною, анексував Крим і підготував базу для ведення війни на Донбасі”.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.