Останній учасник повстання в концтаборі Собібор помер у Києві

В Києві, 11 січня, помер останній учасник єдиного успішного повстання в’язнів нацистських концтаборів Аркадій Вайспапір.

Останній учасник повстання в концтаборі Собібор помер у Києві
12 Січня 2018 20:32Новини

Про це в мережі Facebook повідомив голова Українського єврейського комітету Едуард Долинський, інформує 1NEWS з посиланням на УНН.

«Повідомляють, що в Києві помер останній з організаторів і учасників повстання в таборі смерті Собібор — Аркадій Вайспапір. Йому було 96 років. Вічна пам’ять герою! Щирі співчуття рідним і близьким», — йдеться в повідомлені.

Додамо, що А.Вайспапір був членом «дев’ятки» повсталих в польському таборі смерті Собібор 14 жовтня 1943 року.

14 жовтня 1943 року в’язні табору смерті підняли повстання. Згідно з планом в’язні повинні були таємно, по-одному ліквідувати есесівський персонал табору, а потім оволодівши зброєю, що знаходилася на складі табору, перебити охорону. План вдався лише частково — повстанці змогли вбити 11 есесівців з персоналу табору, але заволодіти збройним складом не вдалося. Охорона відкрила вогонь по в’язнях і вони були змушені прориватися з табору через мінні поля. Їм вдалося зім’яти охорону і відійти в ліс.

З майже 550 в’язнів робочого табору 130 не брали участі в повстанні (залишилися в таборі) приблизно 80 загинули при втечі. Решті вдалося втекти. Ті хто залишився в таборі були вбиті німцями наступного дня. До кінця війни дожили лише 53 учасників повстання.

Повстання в Собіборі виявилося єдиним вдалим повстанням за всі роки Другої світової війни. Одразу після втечі в’язнів, табір було закрито і стерто з лиця землі.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.