За рік офіс Лутковської отримав від журналістів 72 скарги по доступу до інформації

Секретаріат Уповноваженого з прав людини протягом 2016 року отримав 72 звернення від журналістів та працівників ЗМІ зі скаргами на порушення права на доступ до публічної інформації. 32 перенаправлено правоохоронцям.

114756
15 Березня 2017 15:27Головне

Про це повідомив секретаріат Омбудсмана на запит «Доступу до правди».

Як зазначено, за січень – лютий 2017 року таких скарг подано 10. З них до правоохоронних органів у 2016 році було направлено запити по 32 зверненням, за два місяці 2017 року – по 1 зверненню.

Як відзначала раніше Ірина Кушнір, представник Уповноваженого з прав людини – начальник управління з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації, журналісти – найменш захищена професійна група щодо доступу до публічної інформації: їхні скарги розглядаються найдовше.

«З огляду на внесення змін до Кримінального кодексу України, якими передбачено посилення відповідальності за неправомірну відмову журналістам, ми вимушені відправляти ці скарги до поліції, щоб там розібралися, чи є склад кримінального правопорушення. І тільки після того, як поліція прийме рішення, що складу кримінального правопорушення немає, ми можемо перевідкрити провадження у рамках кодексу про адміністративні правопорушення. Це надто затягує процедуру захисту прав журналістів», – прокоментувала Кушнір.

Також як зазначає «Доступ до правди», він поцікавився в Секретаріаті Уповноваженого кількістю випадків, за якими правоохоронними органами була встановлено склад злочину та внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проте розпорядник не надав цих даних, аргументуючи тим, що не володіє зазначеною інформацією у фіксованому вигляді.

Нагадаємо, за словами пані Кушнір, журналісти – найменш захищена професійна група щодо доступу до публічної інформації.

Як відомо, 4 лютого 2016 року Верховна Рада ухвалила зміни до ст. 171 Кримінального кодексу України, додавши до статті те, що незаконна відмова у доступі журналіста до інформації може бути покарана штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Як писав «Детектор медіа», юридичний відділ Інституту масової інформації готує зміни до ККУ, зокрема планує вилучити зі статті 171 кримінальну відповідальність за незаконну відмову на запит журналіста.

Медіаюристи радять журналістам подавати запити як простим громадянам, не вказуючи професію в запиті.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.