Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда

Засновник Facebook Марк Цукерберг колись покинув університет, щоб займатися своєю мережею. Днями він таки закінчив свою вищу освіту в Гарварді і виступив перед випускниками цього вишу на церемонії вручення дипломів. Публікуємо переклад його промови.

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда
28 Травня 2017 23:26Головне,Мультимедіа

Це велика честь для мене, оскільки, зізнаймося, ви досягли того, що мені не вдалося. Якщо я закінчу промову – це буде перший раз, коли я закінчив щось в Гарварді. Випускники 2017 року, мої вітання!

Я – не дуже підходящий спікер, і не тому, що кинув навчання, а й тому, що технічно – ми люди одного покоління. Ми гуляли по цих плитах з різницею в десятиліття, вивчали ті ж ідеї, засинали на тих же лекціях. Може, ми прийшли сюди різними шляхами, але я хотів би поділитися з вами тим, що я дізнався про наше покоління і про той світ, який ми створюємо разом.

Спогади про Гарвард

Але спочатку, кілька хороших спогадів. Хто з вас точно пам’ятає, чим ви займалися, коли отримали лист про прийом у Гарвард? Я в той момент грав в Civilization, збіг сходами вниз, щоб розповісти татові. Його першою реакцією чомусь стало бажання зняти, як я відкриваю цей лист. Це могло б вийти дуже сумне відео. Клянуся, мій вступ до Гарварду – це до сих пір те, чим найбільше пишаються мої батьки.

Як щодо першої лекції в Гарварді? У моєму випадку це була лекція Computer Science 121 від неймовірного Гаррі Льюїса. Я так запізнювався, що натягуючи футболку, не звернув уваги, що вдягнув її навиворіт і задом наперед так, що ярличок стирчав спереду. Я не міг зрозуміти, чому зі мною ніхто не розмовляє, крім одного хлопця на ім’я Кан-Сін Джин. Ми разом працювали над завданнями, а зараз він відповідає за більшу частину роботи Facebook. І ось чому, випускники 2017 року, потрібно бути доброзичливими!

Але мій найкращий спогад з Гарварда – зустріч з Прісциллою (дружина Марка Цукерберга, Прісцилла Чан). Я тоді тільки запустив цей жартівливий сайт під назвою Facemash, і рада спостерігачів хотіла «зі мною зустрітися». Всі думали, що мене виженуть. Мене прийшли підтримати батьки. Друзі влаштували мені прощальну вечірку. І, за щасливим збігом обставин, на тій вечірці була Прісцилла. Ми зустрілися в черзі в туалет і я вимовив одну з найромантичніших фраз: «Мене викинуть з вишу через три дні, так що нам потрібно швидко встигнути на побачення».

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169849

Врешті-решт мене не вигнали, я пішов сам. Ми з Прісциллою почали зустрічатися. У фільмі показали, що Facemash був таким важливим для створення Facebook. Це не так. Але без Facemash я не зустрів би Прісциллу, а вона – найважливіша людина в моєму житті. Так що можна сказати, Facemash був найважливішою річчю, яку я створив у виші.

Ми всі знаходили тут друзів на все життя. Хтось із нас – майбутні сім’ї. Ось чому я так вдячний цьому місцю. Спасибі, Гарвард.

Марк Цукерберг у Гарварді - фото 169851

Марк Цукерберг у Гарварді / facebook.com/Mark Zuckerberg

Про мету

Сьогодні я хотів би поговорити про мету. Але я не хочу говорити стандартні речі про те, як знайти свою мету. Ми – мілленіали. Ми це робимо інстинктивно. Замість цього я хотів би сказати вам, що знайти мету – ще недостатньо. Виклик для нашого покоління – створити світ, де у кожного буде відчуття мети.

Одна з моїх улюблених історій – про те, як Джон Кеннеді відвідав космічний центр NASA. Він побачив прибиральника зі шваброю, підійшов і запитав, чим той займається. Прибиральник відповів: «Пане президенте, я допомагаю доставити людину на Місяць».

Мета – це відчуття того, що ми всі є часткою чогось більшого, ніж ми самі, що ми потрібні. Мета створює відчуття справжнього щастя.

Коли наші батьки закінчували виші, мету їм давала робота, церква, громада. Але сьогодні технологія і автоматизація знищують безліч робіт. Членство в громадах зменшується. Багато хто відчуває себе відірваними від світу, пригніченими, намагається заповнити цю порожнечу.

Подорожуючи, я зустрічався з дітьми, які потрапляли до в’язниць для неповнолітніх, і залежних від опіоїдів, які говорили мені, що їхнє життя було б інакшим, якби їм було чим зайнятися після школи. Я зустрічався з робітниками на фабриках, які розповідали, що їхні робочі місця скорочують і що вони намагаються знайти собі нову роботу.

Марк Цукерберг - фото 169852

Щоб наше суспільство розвивалося, перед нами стоїть виклик: не тільки створювати нові робочі місця, а й відродити у людей відчуття мети.

Пам’ятаю ніч запуску Facebook з маленької кімнати в гуртожитку. Пам’ятаю, як говорив друзям, як хочу поєднати все співтовариство Гарварда і що одного разу хтось з’єднає весь світ. Мені не приходило в голову, що цим «кимось» можемо стати ми. Ми були просто студентами, нічого в цьому не розуміли. І були всі ці великі технологічні компанії з ресурсами. Мені здавалося, це зробить хтось із них. Але ідея того, що всі люди хочуть об’єднатися, була нам настільки очевидна, що ми продовжували рухатися вперед, день за днем.

Я знаю, що у багатьох з вас будуть схожі історії. Ви впевнені, що змінювати світ буде хтось інший. Але ніхто цього не зробить. Лише ви.

При цьому недостатньо самому мати мету. Ви повинні створити відчуття мети для інших. Я навчився цього на власних помилках. Я ніколи не сподівався створити компанію – я сподівався вплинути на світ. І коли до нас почали приєднуватися нові люди, я припустив, що і вони хочуть того ж. Через кілька років деякі великі компанії захотіли купити нас, але я не хотів продаватися. Я хотів з’ясувати, чи не чи зможемо ми об’єднати ще більше людей. Ми тоді будували перший варіант стрічки новин і мені здавалося, що з її запуском зміниться те, як ми сприймаємо світ.

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169854

Всі інші в команді хотіли продажу. Без відчуття вищої мети це було мрією будь-якого стартапу. Це рвало компанію на частини. І після однієї напруженеї суперечки мені сказали, що якщо я не погоджуся, буду шкодувати про своє рішення до кінця днів. Відносини в команді настільки загострилися, що за рік з керівництва пішли майже всі. В управлінні Facebook це було найскладніше для мене.

Я вірив в те, що ми робимо, але почувався самотнім. І що гірше – зі своєї власної вини. Я думав про те, що, можливо, я помиляюся. 22-річний хлопець, який не має поняття про те, як влаштований світ.

Роки по тому, я розумію, що саме так все і працює, без відчуття вищої мети. Тільки ми можемо створити його, щоб мати можливість рухатися далі. Я б хотів поговорити про три шляхи створення світу, де у кожного буде мета. Це створення великих значущих проектів, нове визначення рівності, щоб у кожного з’явилася свобода вибирати мету, і об’єднання спільноти по всьому світу.

Великі проекти

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169855

Нашому поколінню доведеться зіткнутися з тим, що десятки мільйонів робочих місць замінять автоматичні процеси, на кшталт машин і вантажівок на автопілоті. Але у нас є потенціал зробити набагато більш значущі речі.

Для кожного покоління існують визначені завдання. Понад 300 000 осіб працювали над тим, щоб доставити людину на Місяць, включаючи того прибиральника. Мільйони волонтерів по всьому світу робили щеплення дітям проти поліомієліту. Мільйони людей будували дамбу Гувера і створили інші великі проекти. Ці проекти не просто давали людям мету, вони давали всій країні відчуття гордості і того, що ми здатні на великі діяння.

Зараз – наша черга робити великі справи. Я знаю, що ви, мабуть, не знаєте, як побудувати дамбу або залучити до проекту мільйони людей. Але дозвольте мені розкрити секрет: ніхто цього не знає спочатку. Ідеї не з’являються повністю оформленими. Вони прояснюються, поки ви працюєте над ними. Потрібно тільки почати.

Якби мені довелося вивчити все про те, як об’єднувати людей, ще перед запуском Facebook, я б ніколи цього не зробив. У фільмах і масовій культурі все це подають не так, як насправді. Ідея моментальної «еврики» – це небезпечна брехня. Через це ми відчуваємо себе невпевнено, оскільки у нас не було своєї «еврики». Це заважає людям з зачатками хороших ідей почати втілювати їх. А знаєте, що ще перекручують фільми про інновації? Ніхто не пише математичні формули на склі. Так не буває.

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169858

Добре бути ідеалістом. Але приготуйтеся до того, що вас не зрозуміють. Кожен, хто працює над великим баченням, зіткнеться з тим, що його назвуть божевільним, навіть якщо врешті він виявиться правим. Кожен, хто працює над складною проблемою, почує звинувачення в тому, що не до кінця розуміє її масштаби. Кожен, хто бере ініціативу на себе, отримає у відповідь критику за те, що рухається занадто швидко. І завжди знайдеться хтось, хто захоче зупинити вас.

У нашому суспільстві ми часто не беремося за великі діяння, оскільки боїмося помилок. Чого ж ми чекаємо? Настав час і для нашого покоління зайнятися важливою громадською роботою. Як щодо зупинити зміну клімату, перш ніж ми знищимо планету, і залучити мільйони людей до виробництва та встановлення сонячних панелей? Як щодо лікування всіх хвороб і пропозиції волонтерам стежити за даними здоров’я і публікувати свій геном?

Сьогодні ми витрачаємо в 50 разів більше на те, щоб лікувати вже хворих людей, ніж на дослідження того, що потрібно зробити, щоб люди взагалі не хворіли. Це безглуздо. Як щодо модернізації демократії, щоб кожен міг голосувати онлайн, і персоналізації освіти, щоб кожен міг вчитися?

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169857

Ці досягнення нам під силу. Давайте звершувати великі справи, не тільки заради прогресу, але заради створення цілі.

Нове визначення рівності

Наші батьки мали стабільну роботу протягом всієї кар’єри. Сьогодні ми всі – підприємці, починаємо чи свої проекти або шукаємо свою роль в житті. І це прекрасно. Наша культура підприємництва дозволяє нам досягати такого прогресу. Культура підприємництва процвітає, коли просто пробувати нові ідеї. Facebook був не першим проектом, створеним мною. Я писав ігри, чати, інструменти для навчання і плеєри. І я не один.

Джоан Роулінг «відшивали» 12 разів, перш ніж вона опублікувала «Гаррі Поттера». Навіть Бейонсе довелося створити сотні пісень, щоб прийти до «Halo». Найбільші успіхи можливі, коли є свобода помилитися.

Але зараз у нас існує рівень нерівномірного розподілу багатства, який шкодить всім. Якщо у вас немає свободи втілення своєї ідеї в історичне підприємство, від цього програємо всі ми. Зараз в нашому суспільстві дуже мало робиться для того, щоб у кожного з’явився шанс.

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169856

Визнаймо це. Якщо я можу заробляти мільярди доларів за 10 років, при тому, що мільйони студентів не можуть виплачувати кредити на навчання, не кажучи вже про старт бізнесу – значить, з системою щось не так.

Ми всі знаємо, що для успіху не вистачає хорошої ідеї або наполегливої роботи. Успіх – це також удача. Якби мені довелося підтримувати свою сім’ю, замість того, щоб кодувати, якби я не знав, що зі мною все буде ОК, якщо Facebook провалиться, я б тут зараз не стояв. Якщо ми будемо чесними, то визнаємо, як нам щастило.

Кожне покоління розширює своє розуміння рівності. Попередні покоління боролися за право голосу і цивільні права. Зараз настав наш час визначити новий соціальний договір для нашого покоління.

Нам потрібне суспільство, яке вимірює прогрес не тільки економічними метриками на кшталт ВВП, але тим, скільки людей мають мету, яку вони самі вважають важливою. Нам потрібно вивчити ідеї на кшталт універсального доходу, щоб у кожного з’явилася можливість спробувати нове. Ми будемо безліч разів міняти роботу, а значить, нам потрібні доступні сервіси по догляду за дітьми, охорона здоров’я, не прив’язана до роботи в одній компанії. Ми всі будемо помилятися, так що нам потрібно суспільство, яке менше фокусується на стигматизації. І оскільки технології весь час змінюються, нам потрібно суспільство, яке більше фокусується на освіті, що триває все життя.

Світ, у якому кожен має мету: що сказав Марк Цукерберг випускникам Гарварда - фото 169859

Тому Прісцилла і я заснували Chan Zuckerberg Initiative і вирішили віддати своє багатство для просування рівних можливостей. Це – цінності нашого покоління. Питання було не в тому, чи збираємося ми це зробити. Питання було в тому, коли ми це зробимо.

Міленніали вже стали одним з найбільш милосердних поколінь в історії. Але це історія не тільки про гроші. Ви також можете ділитися часом. Година-дві на тиждень – це все, що потрібно, щоб допомогти комусь.

Можливо, вам здається, що це занадто багато часу. Мені так здавалося. Коли Прісцилла випустилася з Гарварда, вона стала вчителем, і запропонувала мені взяти клас. Я поскаржився, що у мене немає часу, я керую компанією. Але вона наполягала, і я провів програму по підприємництву в місцевому Boys and Girls Club.

Я розповідав учням про розробку продукту і маркетингу, а вони навчили мене тому, що насправді означає, коли тебе судять по твоїй расі, і як це – мати члена сім’ї за гратами. Я ділився своїми студентськими історіями, вони – своїми надіями коли-небудь потрапити до вишу. Уже п’ять років я обідаю з учнями. Один навіть влаштував нам з Прісциллою перший baby shower (вечірка перед народженням дитини). І в наступному році всі вони підуть в коледж. Кожен. Перші з усієї родини.

Побудова співтовариства

У дослідженні, яке запитувало мілленіалів по всьому світу про те, що визначає їхню ідентичність, найпопулярнішою відповіддю стала не національність, релігія чи народність, а «громадянин світу». Це важливо.

Кожне покоління розширює коло людей, яких ми вважаємо «одними з нас». Для нас – це цілий світ. Наші можливості глобальні – ми зможемо стати поколінням, яке покінчить з бідністю і хворобами. Наші найбільші проблеми потребують глобальних відповідей – жодна країна в світі самостійно не впорається зі зміною клімату або пандеміями. Прогрес вимагає, щоб ми об’єднувалися як глобальне співтовариство.

Це – боротьба нашого часу. Сили волі, відкритості, глобального співтовариства проти сил авторитаризму, ізоляціонізму і націоналізму. Сили вільного обміну знаннями, працею та імміграції проти тих, хто намагається його уповільнити. Це не битва націй, це – битва ідей. У кожній країні є люди, які підтримують глобальні зв’язки, і є ті, хто проти.

Це не те, що зможе вирішити ООН. Це трапиться на регіональному рівні, коли досить людей відчують мету в житті і почнуть дбати про всіх. Найкращий спосіб можна цьому зарадити – почати створювати локальні спільноти просто зараз.

Зміни починаються з локального рівня. Кожна глобальна зміна починається з малого – з людей на кшталт нас. У нашому поколінні боротьба за об’єднання, можливості – зводиться до вашої здатності створювати спільноти і світ, у якому у кожного є відчуття мети.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.