Щоб отримати летальні озброєння, Україна має довести свою надійність, – НАТО

Корупція вже не перешкоджає міжнародній військовій допомозі для України. Однак заважає незадовільне управління в оборонній сфері.

Щоб отримати летальні озброєння, Україна має довести свою надійність, - НАТО
24 Травня 2017 18:47АТО,Головне,Політика,Статті,Україна

Про це йдеться у новому дослідженні НАКО та TI. DW спілкувалась з авторами документу.

Від моменту анексії Криму та початку «гібридної війни» на Донбасі, Київ не раз заявляв про сподівання отримати від західних партнерів летальні озброєння, які б допомогли зміцнити обороноздатність країни. Однак на Заході побоюються, що надання таких озброєнь призвело б до різкого загострення ситуації на фронті. Також немає певності в тому, що ці «чутливі технології та устаткування» будуть надійно захищені від передачі третій стороні. Про це у коментарі DW заявив генерал-полковник Британської армії, екс-командир Об’єднаного корпусу швидкого реагування НАТО Тімоті Еванс. У середу, 24 травня, Еванс взяв участь у прес-конференції в Києві з нагоди представлення дослідження “Міжнародна допомога у сфері безпеки. Як удосконалити систему», підготовленого Незалежним антикорупційним комітетом з питань оборони (НАКО) та антикорупційної мережі Transparency International.

На думку Еванса, зараз міжнародну співпрацю України у сфері безпеки найбільше ускладнює відсутність прозорості в оборонній сфері. Він переконаний, що незважаючи на війну та виклики, Україна не повинна «ховатися за завісою секретності» . «Прозорість необхідна для того, щоб міжнародні партнери розуміли, які ваші стратегічні плани в оборонній сфері, якого саме устаткування ви потребуєте, а яке, можливо, виробляється підприємствами самої України» , – сказав Еванс.

Вплив корупції зменшився

За словами співавтора дослідження, аналітика Артема Давиденка, починаючи від 2014 року, США, Канада та Великобританія були і залишаються найбільшими донорами України у сфері безпеки, надаючи Києву оборонне устаткування, техніку, допомагаючи тренінгами та спеціальними програмами для військових. Згідно з даними дослідження, на 2017 рік Сполучені Штати надали Україні 658 мільйонів доларів, між 2014 і 2016 роком сума, на яку Канада виділила українській армії нелетального воєнного устаткування і технічної допомоги, становила майже 12 мільйонів доларів. Сполучене Королівство у 2015 році надало Збройним силам України зимової амуніції на 1 мільйон фунтів стерлінгів.

Автори дослідження стверджують, що за останні два роки «корупційні ризики у сфері розподілу та моніторингу безпекової допомоги зменшилися». «Ми побачили, що корупція відійшла на другий план, а більшою стала проблема поганого менеджменту», – сказала під час прес-конференції членкиня НАКО Севгіль Мусаєва. Тому в рекомендаціях дослідження йдеться про те, що в Україні має бути створена єдина та чітка система планування військової допомоги, яка гарантувала б, «що запити на допомогу формуються на чітко визначених потребах» . А також міститься порада внести поправки до закону «Про державну таємницю» .

Стратегія на роки вперед

Британський генерал-полковник вважає, що Україна має запровадити стандарти НАТО щодо державних закупівель у сфері оборони, а також розсекретити для донорів та громадськості інформацію про державне оборонне замовлення.

Як відомо, у березні 2017 року президент України підписав указ про затвердження державної програми розвитку Збройних Сил до 2020 року, текст якої є державною таємницею. Коментуючи стратегію розвитку збройних сил країни, Еванс зауважив, що 2020 рік – «близький горизонт, але треба дивитися далі» , принаймні на 15-20 років наперед. «Аналітики мають визначити, які потенційні загрози можуть очікувати Україну в майбутньому, лише тоді уряд може зробити належне замовлення своїм оборонним підприємствам і повідомити іноземним партнерам, чого саме бракуватиме Україні» , – сказав він.

Завоювати довіру

Відповідаючи на запитання щодо ймовірності надання Заходом Україні летальної зброї, британський військовий відповів, що це питання політичного характеру. «Якщо ви отримаєте довіру країн-партнерів та переконаєте їх у тому, що певні технології та устаткування, які вони надають, надійно захищені і не будуть передані деінде, тоді донори можуть надати вам більше» , – сказав Еванс і додав, що кожна країна хотіла б бути впевненою у тому, що «інформація, яку вона передає, згодом не обернеться проти неї самої і не зашкодить» .

Крім того, зазначає британський генерал-полковник, українська оборонна промисловість має власні виробничі потужності, “які можуть бути переобладнані таким чином, щоб виробляти саме те, чого ви потребуєте».

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.