Самопоміч лякає ще однією екологічною катастрофою

На Сокальщині вже тривалий час горить терикон. Це проблема, про яку відомо всім.

pozhezha_terykony_chervonograd_1
24 Червня 2016 16:20Головне,Львів,Політика,Статті

Хтось намагається об’єктивно висвітлювати її, хтось чим може допомагати, а хтось хоче робити на цьому політику, отримувати електоральні дивіденди для себе і своєї політсили. І зараз, коли гостро постало питання колапсу зі сміттям у Львові та вини у популізмі, корумпованості й злочинній бездіяльності Андрія Садового, його соратники намагаються роздмухати нову пожежу, зменшуючи масштаб трагедії та зловживань на звалищі.

І вчора, 23 червня, до політико-психіатричної кампанії на захист лідера «Самопомочі» долучилась його вірна соратниця, народний депутат і заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд.

Реагування з запізненням чи використання ситуації:

«Впродовж 9 місяців горить терикон збагачувальної фабрики, розташований на Львівщині між селами Межиріччя і Городище (в якому я народилась)» – пише депутат. Чому саме зараз вона заговорила про ситуацію – невідомо. Що робила, як високопоставлений політик, також ані слова в матеріалі. – «Жодна офіційна інформація, яку надавали органи державної влади, не давала ані цілісного розуміння, ані пропозицій стосовно вирішення проблеми. Для того, щоб це з’ясувати два дні провела, спілкуючись з депутатами Сокальської районної ради, Червоногорадської міської ради, Соснівської міської ради, сільськими головами Сокальського району, працівниками і представниками профспілок шахт і збагачувальної фабрики, громадою міста Соснівки».

Постановка проблеми:

Далі п. Сироїд подає досить ґрунтовний і цілісний опис ситуації, який, для кращого її розуміння, подаємо повністю:

«Як з’ясувалось – горіння терикону є наслідком, а не власне проблемою Львівсько-Волинського вугільного басейну (ЛВВБ). До складу енергетичного комплексу ЛВВБ входили:

шахти, збагачувальна фабрика та компанія Укрзахідвугілля, яка ними управляла,

три електростанції: Добротвірська, Ладижинська і Бурштинська та компанія Західенерго, яка ними управляла.

Цикл виглядав так: видобуте на шахтах вугілля (оскільки воно має високу зольність) йшло на фабрику для збагачення, після чого збагачене вугілля постачали на електростанції. Порода, тобто відходи збагачення, відвозились на терикон, температура на якому внаслідок хімічних процесів всередині самої породи досягає 800 градусів, у зв’язку з чим терикони потребують постійної рекультивації глиною і піском (щоб не потрапляло повітря і не відбувалась хімічна реакція. Водою гасити терикон не можна, адже станеться вибух). Рекультивацією та гасінням териконів опікувалось спеціальне управління Укрзахідвугілля. Впродовж багатьох років терикон рекультивують породою зі старих відвалів, через що терикон знову і знову горить.

В 2008 році був приватизований контрольний пакет акцій збагачувальної фабрики. Ніхто не знає – ким, оскільки кінцевих власників ніхто не бачив. Відповідно до документів – це три компанії, які були зареєстровані в Луганську. Всі знають, що це є власність родини пані Королевської. При цьому відповідальність за рекультивацію терикону надалі залишалась у сфері відповідальності державної компанії (наразі це Львіввугілля). Центральну збагачувальну фабрику приватизували без жодних інвестиційних зобов’язань. Як наслідок, сьогодні збагачувальна фабрика доведена до умов банкрутства.

В листопаді 2011 року приватизували Західенерго. Власником став ДТЕК (кінцевий бенефіцфар – пан Ахметов). Під час приватизації Західенерго Львіввугілля вимагало, щоб в приватизаційних умовах було закладено, щоб щонайменше 70% вугілля для тих станцій ДТЕКу мало би закуповуватись із шахт ЛВВБ. Натомість вимога була встановлена, що 70% мають закуповуватись «з території України».

Шахти все ще у державній власності. Але зараз на черзі приватизація всіх 8 шахт, і першим претендентом за неофіційною інформацією є та ж сама пані Королевська

Як наслідок ДТЕК закуповує для трьох електростанцій західного регіону лише 20%(!) вугілля з шахт Львівсько-Волинського вугільного басейну за ціною 1168 грн, а решту 80% завозиться з інших шахт, передовсім – з окупованих територій за ціною 1600 грн.

Через це шахти видобувають і віддають на збагачення вугілля, яке не купують ті, для кого вони повинні працювати. В результаті фабрика має величезні запаси рядового (незбагаченого) вугілля, яке зберігається в бункерах і час від часу самозаймається, що є набагато більшою загрозою, аніж власне горіння терикону.

Через те, що фабрика не працює на повну потужність – вона штучно доведена до умов банкрутства і з грудня заборгувала своїм 800 працівникам заробітну плату. І саме через це фабрика не має коштів, щоб сплатити спецуправлінню за гасіння терикону.

А через те, що в шахт не купують вугілля – шахтарі мають постійну заборгованість за заробітною платою і не мають коштів для інвестування в покращення технологій. Таких шахтарів сьогодні 13 тисяч.

Зупинка фабрики чи то внаслідок банкрутства чи то внаслідок вибуху бункера, в якому лежить незбагачене вугілля, зупинить роботу всіх шахт і залишить без роботи майже 13 тисяч людей».

Висновки, технології, компіляція і підтасовка фактів – виявляється «собака зарита» у смітті

Спочатку об’єктивно йдеться про дві основні складові проблеми з териконами. Це: «бездіяльність органів державної влади. Така бездіяльність є загрозою для регіону, і для самої держави, адже приватизація таких підприємств може відбуватись лише комплексно: з жорсткими приватизаційними та інвестиційними умовами і виключно в руки одного власника (шахти, збагачувальна фабрика та електростанції). Однак цього не відбулось і не виправлено по сьогодні; антидержавний саботаж власників приватизованих підприємств енергетики, які вочевидь мають на меті дестабілізацію ситуації в Західній Україні і через екологічні проблеми (саме тому така увага прикута сьогодні до горіння терикону), і через втрату роботи 15 тисячами шахтарів».

Тобто, винна держава, яка в свій час дозволила приватизацію – нечесну та без зобов’язань. Все правильно.

А далі п. Оксану понесло:

«Що потрібно робити негайно: виділити кошти з резервного фонду обласного бюджету та/або державного бюджету, щоб загасити пожежу на териконі» – фактично визнавши, що проблема державного та приватного рівнів, вона вимагає фінансування з обласного бюджету. А що ж забороняє заступнику Голови Верховної Ради України бити у всі дзвони у найвищих кабінетах і добитись дещиці на ліквідацію загоряння. Що заважає «прищемити хвіст» олігархам та олігархиням, які підуть назустріч людям. Про це нічого.

Та і це ще не все. Другим пунктом йде: «вимагати від Львівської обласної державної адміністрації виділення землі під кар’єр для рекультивації териконів».

І тут стає зрозумілим основний посил тексту. Соратниця Садового просто намагається перенаправити увагу і праведний народний гнів на голову ОДА Олега Синютку, колись вірного помічника мера та одного з патріархів «Самопомочі». Який не дозволив повісити на себе та обласну владу вину за катастрофу у Грибовичах та досить точно вказував на всі помилки Андрія Івановича.

Далі пішли типові популістські заяви та гасла – жодної конкретики, фактів чи інформування про зроблене.

Ще особливої уваги і аналізу заслуговує назва статті: «Новий проект Ахметова – «окремі райони Львівської області» або чому димлять терикони…». Тобто: шановні галичани, бійтеся Ахметова, його сепаратистських посягання на Львівщину, можливої екологічної та соціальної катастрофи. І не чіпайте порядних місцевих політиків, які всього лиш хотіли трошки заробити на смітті, ще й дозволяли вам трохи попорпатись у ньому.

Прикро читати такі матеріали від молодих, перспективних місцевих політиків. Банальні фейсбучні пости замість звіту про проведену роботу і проектів вирішення проблеми. Тим більше у своєму рідному селі.

Джерело: ZIK

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.