Перемогу Трампа і Brexit забезпечило використання персональних даних з Facebook, – ЗМІ

У суботу швейцарський журнал Das Magazin опублікував розслідування про те, як технології персоналізованої реклами в мережі Facebook вплинули на підсумки виборів у США і результати референдуму про вихід Великобританії з ЄС.

Перемогу Трампа і Brexit забезпечило використання персональних даних з Facebook, – ЗМІ
9 Грудня 2016 14:48Головне,Світ,Статті

Повний переклад тексту з німецької мови публікує The Insider.

Зараз кожен, хто не жив на Місяці останні п’ять років, знайомий із терміном Big Data. Цей термін означає те, що все, що ми робимо – в інтернеті або «офлайн», – залишає цифровий слід. Купівля за кредиткою, запит в Google, прогулянка зі смартфоном у кишені, кожен лайк в соцмережі – все це зберігається. Довгий час ніхто не міг зрозуміти, для чого могли би стати в нагоді ці дані – ну лише крім тих випадків, коли в стрічці Facebook спливає реклама засобів від гіпертонії, тому що недавно ми шукали в Google «як знизити тиск». Незрозуміло було і те, чим же є Big Data для людства – великою небезпекою або великим досягненням? Але з 9 листопада ми знаємо на це відповідь. Адже і за передвиборчою кампанією Трампа в інтернеті, і за кампанією на підтримку Brexit стоїть одна і та ж компанія, що досліджує Big Data: Cambridge Analytica і її директор Олександр Нікс, – йдеться у статті.

Цю технологію розробив науковець з Варшави Міхал Козинський, який придумав і запустив додаток для Facebook під назвою MyPersonality. Користувачеві пропонувалося відповісти на величезний список питань («чи легко вас вивести з себе в стані стресу? Чи є у вас схильність критикувати оточуючих?»), отримавши потім свій «профіль особистості», а творці додатка отримували безцінні особисті дані.

Козинський і його колеги безперестанку вдосконалювали свою модель. У 2012 році Козинський довів, що аналізу 68 лайків в Facebook досить, щоб визначити колір шкіри користувача (з 95% ймовірністю), його гомосексуальність (88% ймовірності) і прихильність до Демократичної або Республіканської партії США (85% ймовірності). Але процес іде далі: інтелектуальний розвиток, релігійні уподобання, пристрасть до алкоголю, паління або наркотиків. Дані навіть дозволяли дізнатися, розлучилися батьки випробуваного до його повноліття чи ні. Модель виявилася настільки хороша, що стало можливим передбачати відповіді випробуваного на певні питання.

Сам Козинський попереджав про небезпеку цієї методології, адже ці дані можна використовувати для маніпуляцій.

Саме нею скористалася фірма SCL, Strategic Communications Laboratories («Лабораторії стратегічних комунікацій»), зокрема, для передвиборчої кампанії Дональда Трампа, персоналізувавши месиджі, які находили до кожного користувача соцмереж, залежно від його індивідуальних характеристик і уподобань.

Суперечлива натура Трампа, його безпринципність і все, що виходить із цього, раптово зіграло йому на руку: для кожного окремого виборця свій меседж. «Трамп діє як ідеальний опортуністській алгоритм, який спирається лише на реакцію публіки», – зазначала в серпні математик Кеті О’Ніл. У день третє дебатів між Трампом і Клінтон команда Трампа відправила в соцмережі (переважно, Facebook) понад 175 тис. різних варіацій послань. Вони розрізнялися лише в найдрібніших деталях, щоб максимально точно психологічно підлаштуватися під конкретних одержувачів інформації: заголовки і підзаголовки, фонові кольори, використання фото чи відео в пості.

Філігранність виконання дозволяє повідомленнями знаходити відгук у найдрібніших груп населення, пояснив Das Magazin сам Нікс: «У такий спосіб ми можемо дотягнутися до потрібних сіл, кварталів або будинків, навіть до конкретних людей». У кварталі Маленький Гаїті в Майамі була запущена інформація про відмову Фонду Клінтон брати участь в ліквідації наслідків землетрусу на Гаїті – щоб переконати жителів не віддавати свої голоси Клінтон.

Це було ще однією метою: утримати електорат Клінтон (наприклад, тих, хто сумнівається ліваків, афроамериканців і молодих дівчат) від урни для голосування, «придушувати» їх вибір, як висловився один зі співробітників Трампа. Використовувалися і так звані «темні пости» Facebook: платні оголошення посеред стрічки новин, які могли потрапляти тільки певним групам осіб. Наприклад, афроамериканців показували пости з відео, на якому Клінтон порівнювала чорношкірих чоловіків з хижаками».

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.