Нобелівську премію з фізики вручили за опис «дивних» станів матерії

Нобелівську премію в області фізики вручили за математичний опис фазових переходів станів речовини.

Нобелівську премію з фізики вручили за опис «дивних» станів матерії
4 Жовтня 2016 18:04Головне,Світ,Статті

Лауреатами в 2016 році стали американець Девід Таулес, британець Данкан Халдейн і шотландець Джон Костерліц, повідомляється на сайті премії. Таулес отримає половину премії, Халдейн і Костерліц – по чверті. Вчені отримали премію за теоретичні відкриття в топологічних фазових переходах і топологічних фазах матерії. Нобелівські лауреати використовували передові математичні методи при вивченні незвичайних фаз або станів матерії.

Роботи вчених дозволили фізикам краще описати такі явища як надпровідність, надплинність і магнетизм двовимірних матеріалів (атомарно-тонких шарів). Зокрема, Таулес і Костерліц змогли математично пояснити, чому надпровідність (майже повна відсутність електричного опору) проявляється тільки при дуже низьких температурах, а при нагріванні – зникає. 3 жовтня Нобелівську премію з медицини і фізіології отримав японець Йосинори Осумі за дослідження в області механізмів аутофагії («самопоїдання») клітин.

У своїй ключовій дослідженні 1993 року вчений назвав 15 генів, що мають особливе значення для аутофагії і допоміг краще зрозуміти, як клітина переробляє свій вміст. Автофагія має найважливіше значення для клітинної фізіології і здоров’я людини – наприклад, цей механізм активує імунну відповідь на вплив вірусів і внутрішньоклітинних бактерій. Розмір Нобелівської премії – 8 млн шведських крон. Премію з фізики вручили в 108-й раз, перших лауреатів оголосили в 1901 році.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.