«Нас лякає сама думка про можливість повернення в РФ», – історія російського біженця у Львові

Ні для кого не секрет, що отримати в Україні громадянство особам, що приїхали воювати проти Російської Федерації, важко. Не раз у випусках новин ми чули історії різних людей, яким не має життя ні тут, ні в Росії. І все це через їхню проукраїнську позицію.

«Нас лякає сама думка про можливість повернення в РФ», - історія російського біженця у Львові
19 Жовтня 2016 20:56Cуспільство,Головне,Статті

Однак крім добровольців існує і інша категорія людей, яка чекала від України захисту, – російські біженці. Це ті люди, які цілими сім’ями поспіхом покидали свої будинки, бізнес та забезпечене життя і тікали в нашу країну.
Така історія трапилась із нашим героєм – Олексієм Дячковим. Чоловік сам із Алтайського краю, з міста Рубцовск. З його слів, містечко досить кримінальне і дозволити собі там бути активним громадянином і вибратись за межі бідності практично не можливо. Проте він із своєю родиною змогли побудувати бізнес та жити забезпечено. Попри задовільний матеріальний стан Олексій завжди брав участь у протестах і викривав корупційні схеми влади. Вже тоді місцева влада «вставляла палки в колеса». Неодноразово чоловіка затримували на весь день без причини. Одного разу у нього хотіли навіть позбавити батьківських прав, що Олексієм було успішно опротестовано.
13 лютого 2014 року у його місті проходив мітинг на підтримку анексії Криму. Під час цього дійства Дячкович вийшов на сцену та заявив, що цим мітингом росіяни підтримують порушення всіх міжнародних прав. Після цього його побили та затримали. Вже 21 лютого йому подзвонили та дали 2 дні для втечі, чим він і скористався. Поспіхом продавши за безцінь все що мав, Олексій із трьома дітьми та жінкою вилетіли в Україну.
Здавалось би, проблеми закінчились і тут, на українській землі його підтримають та дадуть статус біженця. Всі відповідні докази у нього були.

«Нас лякає сама думка про можливість повернення в РФ», - історія російського біженця у Львові

По приїзді Дячкович, як тільки вдалось знайти житло та осісти, звернувся до Міграційної служби, де запевнили, що статус йому дадуть. Однак через кілька днів зізнались, що є наказ із Києва нікому не видавати статуси біженців. Чим спричинена така кардинальна зміна позиції, яка порушує всі норми закону та міжнародних прав – невідомо. Однак чомусь саме у Львові саботується дана справа.
«Із заявою ми звернулись 1 серпня. Це якщо не брати до уваги, що ми звертались ще раніше, але нас обманули. Заяву прийняли у грудні 2014 та одразу відмовили у статусі моїй дружині. Ми тоді були ще не розписані. Ми подали позов щодо припинення будь-яких дій відносно моєї дружини, поки не буде вирішено мою справу. Мені відмовили в квітні 2015 року, і ми одразу ж подали в суд. 25 червня 2015 року суд виніс рішення повторно розглянути нашу справу, а в серпні виграли апеляцію. В лютому 2016 року нас викликали на співбесіду до Міграційної служби і після цього знову відмовили. Ми знову подали в суд, щоб скасувати рішення ДМС та визнати нас біженцями. Більше того, такі випадки вже були, і людям надавали цей статус. Суд нам відмовив у забезпеченні позову. Тепер ми подали апеляцію», – розповідає Олексій.
Згідно українського законодавства, ДМС у своїй відмові повинна була вказати причини, проте цього не зробила. Більше того, у відмові своєчасно не було повідомлено Дячковича та його дружину, що могло спричинити важкі наслідки. Окреме питання і до українського судочинства, яке в аналогічних ситуаціях виносить протилежні рішення. У нас не має прецедентного права, однак такі ситуації виглядають абсурдно і наводять на думку про існування відверто дискримінаційної політики проти російських біженців.
Крім проблеми із оформленням документів, сім’я Дячковичів стикнулась із фінансовими негараздами. Після того, як шахраї їх обманули, вони втратили значну частину своїх збережень, однак змогли вистояти. Місяць тому дружина Олексія Наталя народила четверту дитину – Богданчика. Після родів, через лікарську помилку, у жінки почались серйозні проблеми зі здоров’ям – вона лежала в реанімації, поки чоловік сидів із дітьми та займався грудним сином. Олексію довелось звільнитись з роботи, а всі гроші йдуть на лікування Наталі. Наразі сім’я у боргах і в пошуках роботи. Проте Олексій не покладає надії, що зможе вирватись із всіх проблем і доб’ється справедливості.
Окрема проблема знову ж таки торкається дітей Олексія та Наталі. Новонародженому Богдану українська держава не хоче надавати громадянства, хоча згідно законодавство повинна була б. В Російській Федерації відновили справу щодо позбавлення чоловіка батьківських прав, і на даний момент російська влада це зробила.

«Нас лякає сама думка про можливість повернення в РФ», - історія російського біженця у Львові

Наразі діти Дячковичів – Богданчик, Мілана, Ярослав та Ілля – перебувають у підвішеному стані, і українська сторона зовсім не надає їм хоч якихось гарантій на майбутнє. Ще гірша ситуація у батьків, яких чекає ув’язнення у Росії за проукраїнські погляди у разі екстрадиції.
Вся надія на апеляційний суд та громадську підтримку, інакше ще одна сім’я постраждає від політичного конфлікту між Україною та Росією, зокрема через саботаж української влади.
Журналісти Інформаційного порталу Прометей мали можливість особисто поспілкуватись із родиною Дячковичів, де всі розмовляють українською мовою. Наймолодші члени сім’ї займаються активно спортом та бачать своє майбутнє в Україні, оскільки із Росією у них надто неприємні спогади. Хтось хоче стати хіміком, хтось підкорити спортивні вершини, а дехто цікавиться технікою та інженерією. Єдине, чого бояться ці юні особи – повернення в РФ.

Катя Бенюк, спеціально для Прометея.

Якщо ви маєте можливість допомогти родині Дячків, яка за свою відкрито проукраїнську позицію натрапила на політичне переслідування та репресії в Росії і змушена була перебратись до Україні, ось реквізити банківського рахунку. Солідарність робить нас людьми.

Приват Банк: 5168 7572 4548 5158 – Вера Турий.
Яндекс-гаманець: money.yandex.ru/to/410013424989493.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.