Нардепи «переграли» містобудівну галузь

Верховна Рада вчора плідно попрацювала: ЗМІ майорять повідомленнями про десятки розглянутих законопроектів, прийняття закону про е-квиток, спробу підвищити собі зарплату.

Нардепи «переграли» містобудівну галузь
18 Січня 2017 13:10Cуспільство,Головне,Кримінал,Статті

Як виявилось, на засіданні 17 січня також проголосували у другому читанні і ще один законопроект, який буде особливо цікавим юристам та активістам, які домагаються дотримання законності у містобудівній сфері та питанні охорони пам’яток архітектури.

Отже, прийнятий вчора у другому читанні законопроект 4733-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності», ініційований депутатами з БПП та «Народного фронту», таке враження, що прилетів до наших мирських реалій з далеких світів.

У пояснювальній записці автори звертають увагу на недосконалість і небезпечність діючого з 2011 року Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», який, лібералізувавши підхід до ведення будівництва, створив будівельний колапс у великих містах.

TIznz5rQ47U

Банальна схема: збудуй, а там розберемся! Забудовник будує те, що йому заманеться на ділянці (яку часто взагалі не має підстав експлуатувати), а потім справа за малим – як тільки у новозбудованому будинку буде зареєстроване право власності хоч би на 3 метри квадратних – орган ДАБК зобов’язаний прийняти його в експлуатацію.

Інколи забудовники, коли земля горить під ногами, намагаються реєструвати якийсь відсоток права власності на об’єкту незавершеного будівництва. Однак, є успішна судова практика в цьому напрямку, де така реєстрація остаточно скасовується.

Так от, автори законопроект пропонують не орієнтуватись в поділі планованого будівництва на категорії складності як є зараз, а перейти на класи відповідальності чи наслідків.

«Тому обґрунтованою є необхідність скасування категорії складності об’єктів будівництва, об’єднання дозвільних процедур в межах одного класу наслідків та переходу від триступеневої дозвільної системи (повідомлення, декларація, дозвіл) до двоступеневої (повідомлення, дозвіл)», – пишуть автори у пояснювальній записці.

Ця пропозиція не позбавлена логіки, адже дійсно під час розробки проектної документації дуже часто проектанти вказують 3 категорію, яка підпадає під декларативний спосіб будівництва – де забудовник реєструє пакет документів і цього достатньо для початку будівництва. Достовірність даних, в зареєстрованих документів ніхто не перевіряє, хоча часто це можна зробити в три кліки. Перевірки починаються тільки після серйозних стимуляцій з боку активістів чи ЗМІ.

Законопроектом планується доручити Кабміну розробити види та перелік робіт, за якими можна би було визначити цей клас відповідальності.

Однак, що ж буде відбуватись між тим, коли Закон вступить в силу, і тим, коли Кабмін розробить постанову? Відповіді на це питання законотворці не дають

Крім того, вони пропонують ліквідувати декларативну систему і залишити лише повідомлення і дозволи.

«Проектом Закону передбачається скасування визначення категорії складності об’єктів будівництва та внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері містобудівної діяльності, які передбачають заміну процедури реєстрації декларації на здійснення будівництва та прийняття в експлуатацію об’єктів із середнім та значним класом наслідків (відповідальності) на підставі дозволу на виконання будівельних робіт та сертифікату відповідно, а об’єктів із незначними класами наслідків (відповідальності) – на підставі повідомлення», – пишуть автори.

Я вже так собі і уявляю, як хтось вирішив собі добудувати веранду з мансардою до пам’ятки архітектури і реєструє повідомлення про це. Бо маю сумніви, що схожі проекти віднесуть до середнього чи значного класу наслідків.

Але це так – лірика. Насправді, таке враження, що творці законопроекту хочуть переконати всіх навколо, що будівельні афери (а саме боротьбу з ними і декларують цим проектом) можливі лише у масштабах великих житлових комплексів. Однак, практика показує, що будівельна афера може бути і в рамках одного захопленого горища.

Нардепи «переграли» містобудівну галузь

Також новий законопроект пропонує регулювання лише в питанні здійснення будівництва об’єктів архітектури. В старій редакції мова йде про певні види господарської діяльності, адже господарська діяльність в будівництві – це не лише сам процес будівництва, але і підготовчі роботи, проведення досліджень і багато іншого.

Окремо варто зазначити, що більшість повноважень ДАБІ стосовно контролю будівельних робіт, передається місцевим виконавчим органом. Яким чином якійсь сільській раді здійснювати ці повноваження, якщо немає ні ресурсів, ні спеціалістів?

І протилежні рішення в питанні видачі дозволів і погоджень – ці повноваження повністю переходять до центрального органу.

Це лише поверхневий аналіз новоприйнятого законопроекту. Найкраще зрозуміти, що нас чекає можна буде лише тоді, коли він вступить в силу (думаю, це неминуче) і ми на практиці зустрінемось з плутаниною у визначенні класу, розподілі повноважень.

Одним словом – наступає новий період «стрелочніків». Тепер кивання одного на іншого набуде нових барв, а нам знову доведеться вивчити нову законодавчу базу, щоби звично розтлумачувати чиновникам їхні нові повноваження.

Ярина Волошин, спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.