Львівські лікарі: Влада хоче знищити всю безкоштовну стоматологію міста

«Європейська столиця України» може залишитися без єдиної безкоштовної стоматологічної клініки, стверджують львівські медики. До такого висновку їх спонукали проекти постанов Львівської міської ради про надання чотирьом профільним державним клінікам статусу комунальних підприємств.

Львівські лікарі: Влада хоче знищити всю безкоштовну стоматологію міста
2 Лютого 2017 19:12Cуспільство,Головне,Статті

Рішення про реорганізацію лобіюють комерційні кабінети, а разом з новим формулюванням прийдуть завишені розцінки і відмова обслуговувати на безоплатній основі АТОшніков, пенсіонерів та людей з інвалідністю, переконані співробітники державних поліклінік.
– На 2017 рік з державного бюджету було виділено тридцять дев’ять мільйонів гривень на всі стоматологічні поліклініки Львова. Однак рішенням міської ради №1179 з цієї суми залишили тільки дев’ять мільйонів. Куди пішли інші тридцять мільйонів, ми не знаємо. А тепер вони хочуть забрати у нас бюджетний статус, змінивши офіційне найменування першої, третьої, четвертої та п’ятої поліклінік з «Комунальної стоматологічної клініки міста Львова» на «комунальне підприємство «Стоматологічна поліклініка», – розповідає лікар 1-ї міської стоматологічної поліклініки Євген Ігнатенко. – Що таке це «підприємство», ніхто не пояснює. Нам не говорять ні про скорочення, ні про щось негативне, обіцяють тільки суцільні поліпшення і малюють все в рожевих тонах. Але ми впевнені, що мова йде про переведення на госпрозрахунок і поступову комерціалізацію клініки. Адже в найменуванні цього «підприємства» «стоматологічна клініка» лише формальна назва, а не статус, а в проекті нового статуту мова йде вже не про надання медичної допомоги, а про надання медичних послуг.
За словами, Євгена це не перша спроба місцевої влади поставити муніципальну медицину на комерційні рейки.
– У 2016 році влада вже намагалася перевести клініки на самостійний розрахунок, тоді без зміни юридичного статусу. Ми судилися і до літа виграли суд. Тепер вони вирішили продати нам ту саму «цукерку» тільки в інший обгортці. Я вважаю, що плани змінити статус клінік – це помста влади за принциповість, яку продемонстрували наші колективи в минулому році, – каже лікар.
Медики інших львівських клінік стверджують, що на комерціалізацію міської медицини, влада пішла не тільки з цілей чистої мстивості.
– Вперше агітувати за комерціалізацію державних клінік почали представники приватних стоматологічних підприємств. Мирон Миронович Угрин, директор Центру стоматологічної імплантації та протезування «ММ», виступав в минулому році на сесії міської ради і говорив, що вся стоматологічна меддопомога повинна бути платною, що краще забрати у нас зарплати, дати через тендери ці гроші їм – приватним клінікам, і вони будуть надавати невідкладну допомогу. Тобто, іншими словами, вони таким чином претендують на державне фінансування своїх, приватних підприємств. У приватних стоматологів ціни дуже високі, державні клініки становлять їм дуже серйозну конкуренцію і тому вони хочуть нас прибрати, – розповідає лікар четвёртной стоматологічної клініки Лідія Андрієнко.
За словами Лідії, виділяти гроші з бюджету комерційним клінікам для надання невідкладної допомоги та лікування пільгових категорій населення нераціонально. У приватних кабінетах дуже високі ціни, а лікувати вони будуть все одно згідно зі своїм прейскурантом.
– За ті ж гроші, за які ми тут можемо зробити лікування, в приватних клініках тільки проведуть огляд і відзвітують про освоєні бюджетні гроші. У чотирьох клініках працює більше тисячі п’ятисот співробітників, але це справа стосується не тільки нас – лікарів, мова йде про доступність медичної допомоги для львів’ян. І в першу чергу для пільгових груп населення: пенсіонерів і воїнів АТО. Існує програма, по якій нам повинні повертати гроші за безкоштовне лікування воїнів АТО, в реальності ніхто нам гроші за них не повертає. Але ми все одно не відмовляємо, лікуємо цих хлопців, тому, що ми маємо совість і не можемо їм відмовити, адже вони бережуть наш спокій там на Сході. За останні три місяці тільки в мене було п’ять хлопців АТОшніков, а в цілому в нашій клініці лікувалися безкоштовно сотні хлопців. Чи будуть до них так ставитися в комерційних клініках? – Запитує Лідія Андрієнко.
Крім пенсіонерів і воїнів АТО є ще одна категорія львів’ян, які особливо постраждають від комерціалізації міської стоматології. Це люди з інвалідністю та лежачі хворі.
– Крім лікування безпосередньо в клініці ми виїжджаємо до лежачих хворих на квартири. Виїжджаємо, хто на маршрутці, за свої гроші, хто на своєму транспорті, за свій бензин, матеріали купуємо теж за свій рахунок. Приватні кабінети цим займатися не будуть або такі послуги коштуватимуть у них шалені гроші. Крім того, якщо ми перетворимося в комерційні структури, нас напевно сильно скоротять, і буде абсолютно незрозуміло, куди дівати двісті п’ятдесят стоматологів – випускників Львівського державного мед. університету, які щорічно випускаються. Піти в інтернатуру в приватні клініки вони не можуть, не зможуть і до нас, – розповідає лікар п’ятої поліклініки Сергій Лещинський.
Співробітники чотирьох державних клінік готові, як і в минулому році, активно відстоювати бюджетний статус своїх установ. Зі дня на день медики очікують сесії міської ради і рішення влади про комерціалізацію клінік. В такому випадку, запевняють вони владі не уникнути ще одного суду і масових протестів.
На прохання медиків, через загрозу тиску з боку начальства імена співробітників поліклінік змінені – ред.

Денис Мацола,
спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.