«Коренем зла є міська влада», – громадськість про незаконні забудови у Львові

З однієї сторони, Львів завжди називали культурною столицею нашої країни, Європа визнала неперевершеність львівської архітектури та надала нашому місту особливого статусу світової культурної спадщини. Тисячі туристів із різних куточків України та світу навідуються до Львова, щоб відпочити. Кожен мешканець міста гордо слухає промови мера Андрія Садового про туристичну унікальність Львова.

lviv_miska_rada_lmr_00015
19 Червня 2016 13:23Головне,Львів,Політика,Статті

З іншої – вже понад кілька років непомітна хвиля незаконних будівництв та свавілля чиновників у даній сфері перетворювалась у цунамі, що тепер руйнує історичну та культурну спадщину нашого міста. Більше того, якщо розглянути окремі об’єкти, то стає очевидним, що такий стан речей загрожує і людському життю.

Чи справді існує у нашому місці ця проблема, чи активісти всього лише намаються боротись із вітряками? Приблизно таке питання озвучив недавно Андрій Великий у радіоефірі Львівської хвилі, де вів розмову із головним архітектором Юліаном Чаплінським.

Достатньо згадати зруйноване приміщення колишнього кінотеатру на пр. Шевченка, зруйновану пам’ятку архітектури на вул. Чайковського, незаконні будівництва на площі Ринок та десятки інших у центрі міста. Якщо ж до уваги взяти будови за межею території історичної спадщини, то без перебільшення волосся стає дибом.

Саме зараз ситуація зі скандальними чи незаконними забудовами сягає свого піку, адже зі слів активістів, які цим займаються, багаторічна боротьба у правовому руслі не дає практично жодного результату.

Яка позиція місцевої влади?

Поспілкувавшись із громадськістю Львова та дослідивши дану проблематику, свою увагу хочеться привернути найбільше до реакції Львівської міської ради на вимоги мешканців Львова зупинити масову забудову історичного середовища.

А реакцією виявились гучні заяви мера кількамісячної давності про боротьбу з незаконними забудовами. Оприлюднено їхній список на сайті міської влади.

«Загалом в місті є близько 30 будов, які ведуться з порушеннями, без наявності усіх необхідних документів, і купівля нерухомості у них може мати неприємні наслідки для громадян», – йдеться у відео із мером, яке опублікували місцеві видання. Однак активістами було нараховано більше сорока скандальних будівництв, де мешканці активно відстоюють свої права. Якщо врахувати інші об’єкти, де мешканці мовчать, кількість цих обкатів перевищила показник в 100 незаконних забудов!

Крім Садового, подекуди висловлюються і його чиновники та депутати ЛМР. Проте далі запитів діло не доходить. Всі намагаються зайняти ту сторону, від якої можна отримати вигоду. І це явно не активісти та мешканці міста.

Що про це думають громадські активісти?

Попри ці заяви міської влади та конкретно мера міста Андрія Садового, реальних результатів роботи не має. І, як стверджують активісти ГО «Народна Дія» (антизабудовний рух), не буде, поки ЛМР не визнає свої помилки та поки конкретні службовці не нестимуть персональної відповідальності.

Зважаючи на досвід співпраці громадських діячів із міською владою, вимальовується пасивна позиція останньої. Так, юридичний відділ роками може ігнорувати у судах свої ж засідання аж до закриття справи (справа відносно Постанови 442 ЛМР); без відома та згоди мешканців піти на мирову угоду із забудовником, що тільки дає час недобросовісному забудовнику придумати шлях обійти законодавство (справа будівництва на пр. Шевченка); ігнорувати офіційні звернення громадян.

«Можна сказати, що міська влада заважає встановлювати справедливість, а іноді й покриває незаконні забудови. Львівська міська рада сама видає більшість незаконних дозволів на ці будівництва (…) Наприклад, в одному з інтерв’ю начальник управління архітектури Ю.Чаплінський називає спальним районом Підзамче, яке є частиною Державного історико-архітектурного заповідника, і вже планує активізацію забудов на його території. Також він вказує, що є багато 100-літніх австрійський будинків, які можна безболісно знести. Як може не знати головний архітектор, що ці будинки – історична цінність. І зносити їх, щоб забудувати щось нове, тільки тому, що так вважає головний архітектор, – це злочин. Вражаючим є й те, що більшість скандальних забудов спроектовані родичами або організаціями, до яких мають безпосередній стосунок посадовці Львівської міської ради», – цитата із інтерв’ю громадської активістки Олесі Дацко виданню «Домік.юа».

Одним із яскравих прикладів такої ж поведінки ЛМР є створення спеціальної комісії щодо незаконних забудов, за участі активістів та мешканців об’єктів, які розглядаються. Процес створення даної комісії також було затягнуто, але завдяки наполегливості громадськості роботу було розпочато.

Вперше активістами було запропоновано створення комісії ще у 2014 році.

«Вперше таку комісію вимагали меншканці Збоїщ після громадського слухання Детального плану території Творча-Мідна-Б.Хмельницького у березні 2014р. ЛМР робила вигляд, що не чула. Хоча там були сотні підписів під зверненням і вимогою створити таку комісію. Коли мешканці з понад 40 адрес об’єдналися і зрозуміли, що лише разом зможуть щось вирішити, акумулюючи знання і досвід, вони прийшли до міскього голови, вимагаючи таку комісію. Міський голова погодився. Мешканці зібрали збори, якими делегували 6-м досвідченим громадським активістам постійно представляти їхні інтереси у роботі цієї комісії. Влітку 2015 р. ці активісти ходили до ЛМР, де спільно з представниками виконкому працювали над проектом положення. При розгляді кожної адреси від ініціативної групи мешканців має бути змінний представник. Положення узгодили ще в серпні. І відтоді ЛМР саботувала роботу комісії», – коментує історію створення комісії Олеся Дацко, громадський активіст та член Громадської Ради при ЛОДА.

Вже після місцевих виборів активістам все ж було обіцяно затвердити Положення про комісію та розпочати роботу. Лише у лютому 2016 року було проведене перше засідання комісії. На даний момент пройшло вже три зустрічі, де чиновники ЛМР та мешканці Львова, спільно із представниками забудовників нібито намагаються навести діалог.

Саме після цих кількох зустрічей активісти досить скептично почали ставитись до роботи комісії.

Роман Скіра, голова правління ГО «Центр підтримки і сприяння захисту прав людини», підтвердив побоювання активістів.

«Комісія це добре, але вони не хочуть визнавати своїх помилок – сфальсифіковані документи, підроблені підписи і т.д. Чиновники бояться кримінальних розслідуваннь та люстрації, тому тягнуть час і намагаються відбілити своє ім’я, формуючи образ таких собі героїв. Треба розуміти, що у кожної помилки є своє конкретне прізвище. І за кожну помилку ЛМР має нести відповідальність. Поки цього не зроблено, поки не буде вестись робота, не буде встановлено часових рамок розгляду кожного об’єкту, доти нічого не зміниться. Все це похоже на звичайну рекламу, а не на вирішення проблеми», – ділиться думками Роман Скіра.

Приблизно така ж позиція і Віктора Гануляка, активіста ГО «Народна Дія». На прес-конференції у львіському виданні «ГалІнфо», яка відбулась 15 березня 2016 року, активіст зазначив, що «корінь зла» уособлюють як раз органи місцевого самоврядування, але замість того, щоб направити всі сили на усунення наслідків їхніх дій, місцева влада робить все аби «перевести стрілки» на когось іншого.

Створення та робота вищезгаданої комісії у ЛМР нагадує аналогічні зустрічі у Львівській облдержадміністрації, які відбуваються під головуванням заступниці голови ЛОДА І. Гримак, де засідають представники структурних місцевих органів, активістів та забудовників. Єдиним плюсом таких зустрічей, на даний момент, виявився лише частковий розголос у ЗМІ. Досі ніхто не бачив протоколів із засідань та досі не відомі факти виконання хоча б одного вартісного рішення чи доручення, які були озвученні на тих засіданнях. До слова, така ж ситуація складається і в столиці України.

Вочевидь, наразі можна зробити лише один висновок із всієї ситуації: поки міська влада не переосмислить своєї позиції, поки не буде чітко налагоджена співпраця між громадськістю та владою, поки не запровадять дієву схему боротьби із незаконними забудовами та їхнього контролю, допоки ЛМР боятиметься нести відповідальність за непрофесійність своїх чиновників, доти нічого не зміниться. Львів буде приречений на руйнування своєї неповторності та унікальності.

Більше того, враховуючи мінусовий приріст населення нашого міста, Львів має всі шанси стати містом пустих багатоповерхівок та руїн історичних пам’яток архітектури.

Катя Бенюк, спеціально для Прометея

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.