Хто і як має рахувати батьківські гроші?

У Львові на сесії міської ради розглядали проект ухвали про створення благодійних фондів при школах та садках міста.

Konkurencija
6 Липня 2016 17:30Головне,Львів,Політика,Статті

Ініціатор проекту ухвали Ігор Дякович на своїй сторінці у Facebook  написав, для чого мали би створюватись ці фонди. На його думку, благодійні фонди з рахунками в банках, офіційними звітами про витрачені кошти та кошторисами мають забезпечити прозорість та можливість для контролю за батьківськими коштами в комунальних закладах освіти.

«Разом із активними батьками міста та освітянами, ми напрацювали для цього дієвий механізм, описали його в положенні і запропонували ЛМР», – написав Дякович.

Однак, проект ухвали, котру готували депутати Української Галицької партії, їхні колеги не підтримали. За проголосували лише 5 депутатів самої УГП. Однією з основних причин був активний спротив профільних громадських організацій, зокрема «Батьківської ради Львівщини».
Там проект називають просто – легалізацією поборів, адже поки жодних законних способів змусити батьків здавати кошти – немає, а депутати, нібито, хотіли її створити.

«Батьківська громада Львова стурбована намаганням деяких депутатів та політичних сил втрутитися в освітню галузь та нав’язати легалізацію поборів та здирництва у комунальних закладах освіти Львова та затвердити Положення про порядок надходження та використання благодійних (добровільних) внесків і пожертв фізичних та юридичних осіб.

Незважаючи на 53 ст Конституції України яка гарантує дітям та учнівській молоді безоплатність та доступність до освіти, свідомо ігноруючи, що батьки сплачують податки, є замовниками освітніх послуг та самі в праві вирішувати, чи займатися їм благодійністю та в який спосіб, деякі депутати всеж намагаються нав’язати обов’язкове створення так званих «пришкільних фондів», які є абсолютним злом, легалізацією хабарництва та корупції», – йдеться в повідомленні на офіційній сторінці організації у Facebook.

Активісти пояснюють, що благодійних фондів в Україні багато, але ніхто не може змусити їх звітувати, ані проконтролювати їх діяльність. Активісти вважають, що такі ініціативи напряму суперечать і статтям Конституції стосовно безоплатної шкільної освіти, і профільному законодавству.

Схожу позицію раніше висловлювала і діюча міністр освіти та науки Лілія Гриневич, яка, перебуваючи на посаді голови профільної депутатської комісії Верховної Ради, заявляла, що «спроби узаконити батьківські внески порушують конституційне право громадян на безкоштовну освіту. Держава намагається вирішити проблеми шкіл за рахунок батьків, тому що не здатна самостійно інвестувати в освіту».

Як виявилось, схожі процеси відбуваються в багатьох містах України, зокрема Херсоні, Житомирі, Києві та інших. Очевидно, що ні державних коштів, ні з бюджетів органів місцевого самоврядування для нормального функціонування закладів дошкільної та середньої освіти і батьки часто добровільно, а не примусово, але в якій саме формі ця батьківська дотація має відбуватись, схоже, ще доведеться визначитись.

Ярина Волошин, спеціально для «Прометея»

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.