Fujikura: легалізоване рабство в Україні. Велике розслідування

Ми продовжуємо тему порушення умов праці та скандалу зі звільненням працівників на заводі Fujikura.

Fujikura: легалізоване рабство в Україні
20 Липня 2016 22:01Cуспільство,Головне,Кримінал,Статті

Одразу звертаємо увагу читачів на те, що журналісти ІА Прометей знову намагались отримати коментарі від адміністрації, однак на наш лист, який був надісланий на елетронну адресу підприємтсва ще 10 липня, ніхто не відповів. Вони мають право ігнорувати журналістів, а ми маємо право робити власні висновки із цього приводу.

Спілкуючись із працівниками Fujikura, дуже важко віднайти когось, хто б працював тут довше, ніж півроку. Насправді на заводі надзвичайно інтенсивна плинність кадрів. За час існування заводу на Львівщині все ніяк не припиниться реклама про запрошення на роботу мешканців міста. Із цього ми би могли зробити висновок, що на заводі працюють мінімум тисячі осіб. Однак це число досі коливається в межах 500. Щоб збільшити кількість кадрів, новим робочим пропонують агітувати своїх знайомих, за що вони отримують грошову винагороду.

Агітація на Fujikura

За таких умов, щоб тримати в силі темпи виробництва, «новачків» фактично одразу кидають на виробничі лінії.

«Коли ми прийшли, нам казали про 10 днів навчання. В реалі у нас було 2 дні теорії. Після чого ми відправлялись на лінію до досвідчених працівників. Ми гальмували процес своїм незнанням, а досвідченіші робочі змушені були виконувати більший об’єм роботи», – розповідає Євген Олійник.

Дійсно, коли журналісти ІА Прометей їхали на завод робочим автобусом, то між собою працівники обурено обговорювали цю тему. Хтось просто втомився від постійного плину «новачків» та їхнього невігластва, а хтось вбачав проблему в такій політиці керівництва.

Виникає питання: чому люди масово звільняються? Адже це нові робочі місця, які так необхідні Львівщині! Невже людині краще працювати в сфері послуг, що найбільш розвинена в нашій області, ніж на новому і технічно розвиненому заводі?
Ситуація показує, що так.
Почати, мабуть, слід із температури у деяких приміщеннях, яка доходить до 30 градусів. При такій температурі людина працює у закритому та непровітреному належним чином приміщенні. Працює у синтетичній формі, рукавичках, закритому взутті та одязі. Конденціонера чи хоча б вентилятора не має. В таких умовах особа працює в певному темпі 4 години, до обідньої перерви. До слова, людина може і не дочекатись свого обіду, якщо лінія (бригада) не втсигає виконати денну норму.
Як розповідають працівники, часто людям стає погано: втрата свідомості, підвищення тиску, загальна слабкість і т.д. Доходило і до летальних наслідків. При цьому всьому, як ми вже писали минулого разу, політика підприємства не дозволяє відпускати таких людей додому чи в медичний заклад. За час написання даної статті нам стало відомо про ще два випадки. На щастя, не смертельних. Зі слів людей, одній молодій працівниці на лінії стало погано і вона звернулась по допомогу до медичної сестри. Після отримання допомоги на місці, дівчину відправили знову на виробничий процес, де її стан погіршився. Як наслідок, у 22- річної жінки вже швидка допомога зафіксувала важкий стан – інфаркт. Інший випадок не такий сумний – працівник розбив собі голову на лінії. Звернувшись до медсестри, чоловіку обробили рану зеленкою та знову ж таки відправили далі до праці.

Коли люди масово почали звертатись до адміністрації із проханням вирішити проблему надто високої температури повітря, то виявилось, що на заводі елементарно не існує системи охолодження. Ситуація вирішувалась протягами, через які масово почали хворіти працівники. Коли люди знову ж таки звернулись до керівництва із проханням хоча б змінити дрескод і дозволити знімати синтетичну форму, то відповіді чекали цілий місяць!
Як нам стало відомо, деякі бригади таки домоглись дозволу носити не закритий одяг та знімати синтетичну форму.
Між іншим, термометр зі собою приносити заборонено.

Харчування. Із ним на Fujikura також проблема. Керівництво заводу мабуть думає, що робочий, який без перерви важко працює 4 години, зможе їсти і зіпсуті продукти.

«З харчуванням у нас також проблема. Я більшу половину їжі, яку там дають просто викидаю. Там або зіпсуті салати, або протухші котлети. З одного боку у тебе не має великого вибору, бо ти працюєш не покладаючи рук 4 години і хочеш їсти. З іншого ж, ризикувати власним здоров’ям не має бажання. Приносити свої продукти можливості також нема, бо нікуди їх діти, все зіпсується через спеку», – каже Андрій, який працював на заводі 7 місяців.

Як відомо, частину їжі Fujikura отримує від заправки «Окко», що через дорогу. При нагоді, журналісти поспілкуються і з ними щодо даного питання.

Через проблеми із харчуванням були зафіксовані і випадки отруєння. Враховуючи таку кількість випадків, коли люди почували себе погано, хочеться кілька слів окремо присвятити і медичному обслуговуванню на заводі.

Керівництво, мабуть, економить не тільки на охолоджувальних системах та їжі, а і на хороших медичних фахівцях. З ким із робочих не спілкувались би журналісти, у всіх дивна посмішка, коли згадують про місцеву медсестру. Деколи все доходило до абсурду, коли чоловіку медсестра пояснювала, що у нього біль в нозі через психологічні проблеми. Крім того, жодного разу дана медсестра не могла пояснити людині причину її стану та назву пігулок, які намагалась приписати хворому. На щастя, зі слів працівників, на заводі появилась ще одна медсестра.

Ще одна проблема – добирання. Тут, однак, слід зауважити, що умови і схеми добирання покращились.
«Нам казали, що доїзд буде безкоштовним. Насправді ж, після другої зміни, в 11 ночі, я півтори години добиралась додому. І платила за це!», – коментує Ання.

Норми та обсяги виробництва. Про це частково можна прочитати у попередній статті та опублікованих нами відео.

«Лише одна лінія (бригада) виконує норми на заводі. А в решти руки криві чи як? Такого не може бути», – зізнається Олійник.

Крім того, незалежно від кількості людей на лінії, норма не зменшується.
«На лінії 10 людей і норма 400 виробів. Якщо на лінії ж 8 людей, норма всерівно буде 400 виробів. Виходить, що люди працюють більше, а отримують зарплату таку ж, як і була до того», – додає чоловік.

Поспілкувавшись із робітниками на тему норм та обсягів виробництва, нам стало відомо, що Fujikura обманює і своїх замовників, коли на завод приїжджає аудиторська перевірка.

«Коли вони приїжджають, то на дошках планів пишуть, що кожна лінія справляється із своєю роботою. Насправді ж план не виконується, лінія йде в -100 штук, а вони їм лапшу на вуха вішають. Люди пробували розмовляти із перевіряючими, адже що їх, що нас дурять. Звичайно ж, нас не допускали до аудиторів», – кажуть обурені працівники.

Коли Євген Олійник, незаконно звільнений із заводу, підійшов до менеджера і показав свої підрахунки щодо неможливості виконання завищених норм, слухати його ніхто не збирався. Щоб збавити пил робочих бригади, в якій працював Євген, адміністрація знизила норму всього лиш на кілька виробів. Переважко реакція адміністрації на зауваження була єдиною – «ідіть працюйте, це не ваше діло». Потім з невідомих причин когось позбавляли премії, комусь приписували прогули, хтось отримував догани за порушення дисципліни (що сталось і з Олійником).

«З ким ми маємо справу? Фуджікура себе позиціонує як європейська фірма із гідними умовами праці. Насправді, головним принципом Фуджікури є «я начальник, ти – раб». Є тільки політика керівництва і все», – коментує наш співрозмовник Андрій.

Незаконні звільнення. Зваживши всі «за» і «проти» та проаналізувавши ситуацію, робітники вирішили створити профспілку. Одразу відчувся тиск на профспілковців. 16 червня адміністрацію відповідним листом повідомили про створення профспілки, а вже 21 червня голову профспілки Євгена Олійника та його заступницю Холіну Анну звільнили. Жінку звільнили нібито за прогули. Проте у неї є копія її заяви, в якій Холіна писала про відпустку за власний рахунок саме на цих два дні. Щоб «обезголовити» групу профспілковців, адміністрація вирішила скористатися цим моментом та не реєструвати дану заяву. На противагу повідомленням про порушення трудової дисципліни Анною, ми публікуємо документ про виплати заробітної платні, де жінка кожного місяця отримувала найбільшу премію за «дотримання належного рівня трудової та виконавчої дисципліни». І це ще не все – найбільша премія за результативність, за якісне виконання робіт, за виконання норм і т.д.

Оплата праці та преміальні виплати Анна Холіна

Підставою для звільнення Олійника слугував наказ про догану за невиконання обов’язків. Зі слів чоловіка, його підставили. Після реєстрації профспілки чоловіка хотіли перевести на іншу лінію виробництва. Проконсультувавшись із майстром Христиною Коцар, яка запевнила, що він має право відмовитись, Олійник написав пояснювальну записку, згідно якої відмовлявся переходити на невідомі йому інші процеси виробництва. Саме ця відмова і стала причиною для догани, що в свою чергу, привело до звільнення чоловіка по статті.

Fujikura: легалізоване рабство

«Коли нас звільняли, накази не мали елементарно реєстраційного номеру. Вони не були належним чином оформленні. Коли я хотіла подивитись в реєстраційний журнал, щоб дізнатись номер наказу, мені заборонили це робити», – каже Анна Холіна.

Вже після звільнення було подано депутатський запит, за яким просили показати дані накази та їхні реєстраційні номери. Однак, належної відповіді так і не було отримано.

Більше того, практично одразу адміністрацією було створено щось накшталт ради працівників. Зі слів Марії Карвацької, голови обласної спілки будівельників, це було створено для усунення зайвих питань у працівників щодо профспілки. Однак жодних юридичних важелів та прав це утворення не має.

Fujikura: легалізоване рабство. Накази на звільнення

А тепер елементарний екскурс в українське законодавство.
Закон про охорону праці:
Стаття 4. Державна політика в галузі охорони праці
Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:
пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці;

Кодекс законів про працю:
Стаття 141. Обов’язки власника або уповноваженого ним органу
Власник або уповноважений ним орган повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержувати законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту.

Стаття 243 (зі змінами 2001 року). Право громадян на об’єднання у професійні спілки
Відповідно до Конституції України та Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати професійні спілки (…)

Держава визнає професійні спілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів в органах державної влади та місцевого самоврядування, у відносинах з власником або уповноваженим ним органом, а також з іншими об’єднаннями громадян.

Стаття 252 (зі змінами 2003 року). Гарантії для працівників підприємств, установ, організацій, обраних до профспілкових органів
Звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керівників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний орган професійної спілки), крім випадків додержання загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу цієї професійної спілки (об’єднання професійних спілок).

Конституція України
Стаття 43.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

На даний час незаконно звільнені робітникі та профспілковці планують добитись поновлення на роботі та боротись за покращення умов праці. Журналісти ж, зі своєї сторони, будуть і надалі висвітлювати ситуацію на Fujikura та специфіку роботи на заводі. Крім того, ми не втрачаємо надії все ж таки поспілкуватись із адміністрацією.

Катя Бенюк, спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.