Фінансування шкіл: без батьків не обійтись

Минулого тижня у Львові відбулось відкрите засідання Батьківської ради Львівщини, де обговорювались першочергові проблеми батьків та їхніх дітей-школярів.

Фінансування шкіл: без батьків не обійтись
28 Вересня 2016 22:36Cуспільство,Головне,Статті

Чи не основною проблемою залишається питання так званих поборів. Чи не кожна сім’я розуміє, про що мова, адже окрім того, щоб забезпечити свою дитину всім необхідним шкільним приладдям, вони змушені забезпечувати і саму школу. Це при тому, що у нашій країні початкова та середня освіта безкоштовні.

«І я про побори в школах. Здається, ця тема невичерпна, рівно як і побори …((( Із розповіді знайомоі ще до початку навчального року в першому класі однієі з сихівських шкіл в червні здали по 800 грн з дитини. Сьогодні лише кінець вересня, а треба знову здати 300(день вчителя і таке різне) +500(на меблі в клас)грн. З іі слів, вчитель попередила, що за 4 роки початковоі школи ім потрібно ще, як мінімум, поміняти 2 вікна.
Людоньки! А чого ж ви сидите і мовчите! Як з вас можна плести коси, то до кінця навчання ваших дітей в цьому навчальному закладі ви без штанів залишитесь, бо у вашому випадку, так звані добровільні благочинні внески, стали наказово-обов’язковими! Ну це просто амба!!!», – пише Маруся Хутро у соціальній мережі Фейсбук.
І таких коментарів про неприпустимі суми, наглість шкільного керівництва у мережах досить багато.

Не здав гроші – ганьба!

Шкільні адміністрації починають вигадувати благодійні фонди, примусові щоквартальні, щопіврічні і т.д. внески. Є і інші схеми, за якими керівництво змушує робити ремонт класу самого вчителя або батьків. Таким чином перекидаючи відповідальність за примус на нещасного вчителя. Дітей тих, хто відмовляється платити соромлять привселюдно, як і самих батьків. Так сталось із сім’єю Мусієнків з Київщини.

«Дорогі діти! Всі ви чудово знаєте, як батьківський комітет про вас піклується. От і цього навчального року ви сіли за відремонтовані парти. Проте одна парта зосталась не оновленою, бо на ремонт грошей не здала родина Мусієнків. Вона в нас багатодітна, батько учасник бойових дій, вони кажуть, що коштів їм не вистачає… Ярославе Мусієнко, піднімися! Пересядь за стару парту! Тепер це твоє місце! Хай батьки гроші шукають…», – в 7 класі тонко своє невдоволення проявила голова Батьківського комітету Світлана.

Таким чином жінка привселюдно принизила дитину, вказуючи на матеріальний стан батька.
Не можеш подолати – очолюй!
Оскільки ця тема давно витає в просторі, тому на одній із недавніх сесій міської ради пролунала ініціатива від Галицької партії про узаконення поборів! Наче влада змусить батьків платити якісь певні суми, зате все буде офіційно і підзвітно.

Такий задум не надто втішив місцевих батьків. Розгорнулась ціла хвиля невдоволень, адже дехто просто не може собі дозволити лишні гроші віддати школі. Як от в історії із Мусієнками. Більше того, це прямо протилежно визначенню про безоплатну освіту!

На щастя батьків, таку ініціативу депутата від Галицької партії ніхто не підтримав.
Між іншим, депутат Дякович був присутній на відкритому засіданні Батьківської ради, що показує його небайдужість до проблем у школах, попри непопулярність запропонованих ним способів їх вирішення.
Щодо звітності та прозорості. Тут слід зазначити, що батьки не проти помагати шкільному керівництву, але тільки на добровільних засадах і під строгим контролем. Прозорість використання коштів та звіти не тільки бюджетних, але і батьківських грошей – є основною їхньою вимогою.

З іншої сторони…

А з іншої сторони що робити директорам, якщо їм катастрофічно не вистачає бюджетних грошей? Мова не йде навіть про капітальний ремонт. Парти, косметичний ремонт, технічне забезпечення і т.д. – деякі із шкіл тільки мріяти можуть і про це.
Як пишуть у ЗМІ, згідно проекту бюджету на 2017 рік, держава збільшить видатки на освіту і науку. Насправді, це все «фількіна грамота». Якщо не дивитись на заголовки та офіційні заяви, а самому розібрати проект бюджету, побачимо, що видатки йдуть тільки на заробітну плату вчителям. На ще щось бюджет не розрахований. Аналітику на цю тему можна прочитати тут. Згідно неї, технічне забезпечення, харчування, комунальні послуги та інше переходить на добру волю місцевої влади, бюджет якої абсолютно не готовий і не передбачає таких витрат.
«Зрозуміло, що на освіту нема достатньо коштів. Тепер фінансування із міністерства освіти та виключно із місцевого бюджету. З 2015 року проф.-технічні заклади передали також на фінансування місцевого бюджету. Не вистачає 47 млн поки. Без батьків важко… .», – ділиться думками Галина Слічна, департамент гуманітарної політики ЛМР, на відкритому засіданні Батьківської ради Львівщини.
З однієї сторони ми маємо недофінансування, а з іншої – бюрократичний колапс. Як виявилось, держава за 2015 рік не витратила всі заплановані кошти на освіту, які були прописані в бюджеті. Чия вина – невідомо. Можливо, хтось подумав, що у нас все добре в галузі освіти, або поклався на сталеві батьківські плечі, які з такими успіхами скоро будуть голодні та холодні.
«…Ми зробили запит до Держказначейства щодо кількості коштів освітньої субвенції, які не були використані минулого року. Так от, загалом в Україні чиновники у 2015 році не знайшли, на що витратити 2 175 413 228 грн 66 коп освітньої субвенції. Якщо хто не зрозумів, напишу прописом:
ДВА МІЛЬЯРДИ сто сімдесят п’ять мільйонів … не витратили на освіту із запланованого… мабуть, зайве…
Ви вже здали гроші на школу/садочок, бо у держави немає коштів?» – пише Олена Бондаренко у спільноті «Батьки SOS».

І от виходить один єдиний висновок: батьки не можуть, бо і так дехто останнє віддає, а держава не хоче. Так і все робиться в нашій країні, навіть так звані реформи.
Катя Бенюк, спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.