Домашнє насилля в Україні повністю криміналізують

Вчора Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект про запобігання домашньому насильству.

Домашнє насилля в Україні повністю криміналізують
18 Листопада 2016 23:12Cуспільство,Головне,Кримінал,Статті

Необхідність документу продиктована, з однієї сторони, потребою узгодити національне законодавства з міжнародним і ратифікувати Стамбульську конвенцію, а з іншої — запитом суспільства, особливо після популярності у соцмережах флешмобу #ЯнеБоюськазати, який красномовно показав масштаби насилля над жінками в Україні, повідомляє Соцпортал.

Відповідно до проекту, в Кримінальному кодексі буде введено окрему статтю 126-1 «Домашнє насильство», за яке, з огляду на тяжкість, карають громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Крім того, КК доповнили положенням про покарання за зґвалтування у шлюбі, а також за примушування до шлюбу.

Також вводиться поняття негайного забороняючого припису, за якім агресору забороняється будь-яким чином комунікувати з жертви протягом 10 днів. Далі суд може його подовжити заборону на 6 місяців. У випадку його порушення передбачені  арешт або обмеженням волі на строк до двох років.

Потерпілими будуть визнавати не тільки офіційно заміжні чи одружених, але і тих, хто постраждав від колишніх чоловіків чи дружин, а також співмешканців. Окрім фізичного насилля агресорів каратимуть за психологічне, економічне а інші види.

Документ передбачає створення «гарячих» ліній і шелтерів для жертв насилля, які через небезпеку не можуть повернутись додому. Наразі подібна практика в Україні існує, але в досить обмеженому вигляді.

Для агресорів будуть проводитись спеціальні коректуючі програми, за відмову від яких загрожуватиме кримінальна відповідальність.   карається арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Втім, наразі прийняття законопроекту відклали та відправили в комітети на доопрацювання через поняття «сексуальна орієнтація» і «гендер», які викликали обурення з боку представників одразу майже всіх фракцій. Останні апелювали до традиційних цінностей.

— З законопроекту про домашнє насилля вилучили дефініції «сексуальна орієнтація» в рамках ратифікації Стамбульської конвенції. Тобто, бити жінку не можна, але якщо її б’ють бо вона лесбійка або бі – то можна. Так шо ми тут будуємо? Європейську країну чи другу Росію?, — зазначив на своїй сторінці в Facebook журналіст Зорян Кісь.

— Дискусія у Верховній Раді ґрунтується не на різниці у підходах, а на банальній необізнаності законодавців, які пішли на поводу у стереотипів. І це зовсім не смішно — адже розуміння саме гендерних, соціальних ролей чоловіків і жінок необхідне для подолання домашнього насилля, яке набуває масштабів епідемії в Україні, — зазначає у свою чергу дослідниця Тамара Злобіна у блозі на Українській правді.

Прикметно також, що до обговорення законопроекту в комітетах буде залучено Раду Церков. А відповідно до Конституції, Україна є світською державою і рішення державних органів не можуть мати релігійного обґрунтування.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.