Чи буде безумовний базовий дохід кроком вперед для суспільства?

Минулого тижня у Швейцарії пройшов довгоочікуваний загальнонаціональний референдум з приводу введення в країні системи ББД. За даними голосування, ідея провалилась, більшість (77%) населення проголосувала проти, хоча, за попередніми даними, більше половини опитуваних підтримувало цю ідею.

1_233
13 Червня 2016 14:40Cуспільство,Головне,Статті

Враховуючи специфіку Швейцарії, в якій правляча партія дотримується доволі правих поглядів, фінансується великим капіталом та просуває антимігрантську риторику, можна допустити, що громадську думку проти запровадження ББД формували «зверху». Ініціативу проведення референдуму взяла на себе Generation Grundeinkommen («Покоління Базового Доходу»). Можливо, через слабке економічне обгрунтування ідея не була підтримана більшістю.

Що таке безумовний базовий дохід?

В двох словах — це система? за якою впроваджуються виплати у певній сумі кожному громадянину країни не залежно від його соціального та економічного статусу, від самого народження і до смерті. За те, що ви є громадянином або громадянкою країни, ви будете отримувати гроші від держави. По факту, це черговий крок на зустріч більш соціально лояльній політиці на певній території.

Сама ідея не є чимось новим у світі. Ще в 1795 році англо-американський філософ та публіцист Томас Пейн писав про концепцію, в якій все національне виробництво належить всім і держава повинна виплачувати долю з прибутку кожному громадянину. Шансів на введення ініціативі було декілька по світу. Так, ще в 1943 році у Великобритнії було майже запроваджено концепцію ББД, але перемогла все таки загальновідома ідея соціальних виплат від Вільяма Бевериджа, які залежать від стажу та заробітної плати. Сказати, що ідея набирає світового масштабу зараз, навряд чи можна, але фактом стає те, що концепція входить у загальносвітовий дискурс і починає дискутуватись у провідних країнах світу.

Чи є приклади на рівні цілої держави?

На даний момент, на загальнодержавному рівні немає прикладів введення ББД, але є деякі цікаві соціальні експеременти, які показують позитивні та негативні тенденції цієї реформи.

Так, на Алясці існує фонд, який щорічно виплачує жителям регіону кошти, розмір яких залежить від того, наскільки успішною була його інвестиційна політика. Він був заснований державою в 1976 році для того, щоб мешканці Аляски отримували прибуток від продажу нафти, що знаходиться на їхній території.

У 2011 році індійська Асоціація індивідуальних підприємців-жінок (Self-Employed Women’s Association) за фінансової підтримки UNICEF розпочала експеримент, який тривав півтора року. Жителям десяти з 20 сіл регулярно виплачувалися гроші: спочатку по 200 рупій (це приблизно 4,35 долара) кожному дорослому і 100 рупій кожній дитині, потім дорослим стали платити по 300 рупій, а дітям — по 150. Жителям інших десяти поселень кошти не виплачувалися — це була контрольна група. У селах, де був застосований безумовний базовий дохід, справи пішли в гору — підвищився рівень охорони здоров’я та забезпечення їжею, мешканці стали набагато більш економічно активними, покращився стан харчування і відвідування шкіл. В результаті уряд Індії замінив 29 соціальних програм на прямі виплати коштів громадянам.

У Намібії в селі Очіверо з населенням близько тисячі чоловік коаліція благодійних організацій, організація по боротьбі зі СНІДом, профспілки і церква запустили пілотний проект, в межаї якого протягом року виплачували кожному жителю щомісяця 100 намібійських доларів (приблизно 9 євро). Результати виявилися виключно позитивними. Як показало дослідження, проведене після експерименту, рівень життя в селі помітно підвищився: чоловіки припинили займатися браконьєрством, діти перестали голодувати, а в школі їхня успішність зростала. Також на 11% збільшилася і кількість зайнятих і працюючих людей — жителі відкривали булочні, перукарні, артелі з виробництва цегли. Споживання алкоголю різко скоротилося, рівень злочинності знизився на 42%, а загальна кількість людей, що живуть за межею продовольчої бідності, впало з 76 до 37%.

У наступному році соціальний експеримент по впровадженню безумовного доходу планують реалізувати в голландському місті Утрехт. Влада міста спільно з економістами з місцевого університету мають намір залучити до нього кілька десятків людей, які будуть отримувати безумовний основний дохід в розмірі 900 євро на людину (1300 євро на сімейну пару), що не залежить від їхньої діяльності. При цьому різні групи учасників будуть існувати за різними правилами, в їхньому числі буде і контрольна група, за якою планується калібрувати отримані результати.

Чому треба впроваджувати ББД?

Як показують локальні соціальні експеременти, фінансова допомога від держави або певних інститутів для населення лише покращує всі показники життєдіяльності. Відповідно, якщо повісткою держави є боротьба з бідністю, а не збагачення олігархічних кланів та чиновників, то ББД — є найкращим з існуючих засобів. Авжеж, немає точних даних, що буде на загальнодержавному рівні, але відштовхуючись від існуючої інформації можна зробити певні висновки.

Автомотизація виробництва приводить до масового скорочення робочих місць, тому завданням держави є перекваліфікація робітників, але певний час, який потрібен населенню для цього, треба щось істи, тому тут це питання вирішує також ББД. За останніми даними, більшість виробництва по всьому світі масово роботизується, те що сьогодні виконує людина, вже завтра буде виконувати робот. Навіщо наймати адміністратора-людину, якщо з цією роботою краще впорається штучний інтелект? Це покращить загальний рівень сервісу та дасть можливість людині не займатись важкою механічною працею. ББД дає можливість вибирати між творчістю та системністю. Знизити рівень бюрократизації, економічної нерівності та підвищити спроможність громадян купувати та, відповідно, розвивати економіку.

За умови введення ББД покращиться здоров’я громадян, як фізичне, так і духовне, оскільки їм не треба буде турбуватися про своє майбутнє, а можливостей і часу для підтримки себе в формі стане тільки більше. Також люди будуть більш мотивовані займатися волонтерською діяльністю, яка відштовхувала багатьох як раз тим, що при значних витратах часу волонтери не отримують взамін нічого, окрім морального задоволення, хоча могли б цей же час витратити на заробляння грошей. З ББД ця проблема буде зникати, і люди зможуть присвятити себе некомерційній діяльності.

Економічна платформа ББД

Концепція безумовного доходу об’єднює вже існуючи соціальні та дотаційні виплати населенню, що враховують безробіття, мінімальну заробітню плату, фінансову допомогу бідним, батодітним сім’ям та багато інших програм. Основний плюс — це скорочення бюрократичних витрат.

Також за рахунок скорочення бюрократичного апарату ББД може бути дешевшим та безпечнішим, ніж всі ці існуючи програми, бо знижуються ризики корупції та виплати адміністративному апарату.

В залежності від програм гроші для ББД, які будуть братись на виплати, можуть йти з різних податків: від універсального до податку на додану вартість.

Робота, щоб вижити, та праця, щоб творити

Наразі в світі, особливо це відчутно так само і в Україні, відбувається переосмислення, що таке є робота на благо суспільства, та чим відрізняється робота офісного працівника від діяльності громадського актвіста, який, на відміну від працівника в офісі, робить свою справу на власній ініціативі. Концепція введення ББД дозволить вирішити це питання, бо громадянин буде приділяти більше уваги та свого часу пошуку тїєї діяльності, яка буде орієнтуватись на загальний розвиток суспільства, а не на прибуток роботодавця.

Прикладів некомерційної діяльності досить багато. Чому мати має безкоштовна займатись вихованням дітей, які будуть служити на загальне благо країни та всього світу? Як мати може повністю приділяти увагу своїй дитині, якщо паралельно їй необхідно приділяти час роботі для того, щоб прокормити себе та свою родину? Всі ці тенденції змушують задуматись, чи є механічна праця на заводі або у банку більш корисною для економіки та суспільства, ніж волонтерство, громадська діяльність, журналістика або виховання дітей?

В умовах неухильно зростаючої продуктивності праці, коли з кожним роком все менша кількість людей може виробляти все більшу кількість товарів, розвинені країни цілком можуть дозволити собі гарантувати кожному громадянинові певний рівень життя. Зараз соціальні гарантії багато в чому прив’язані до трудового статусу. Безумовний базовий дохід дозволить людям вчитися, розвиватися, займатися спортом, спілкуватися, виховувати дітей, поліпшити умови проживання у місцевих громадах, допомагати один одному — і все це в повну силу. Він дасть людині можливість протягом життя спробувати себе в різних видах діяльності (ринкових і неринкових), а не відразу ж поповнювати «цвинтар талантів» через необхідність прогодувати себе тут і зараз.

Впровадження ББД в Україні

Якщо аналізувати ситуація в Україні, то можливе введення ББД в нас — це звичайний популістський пшик, який не призведе ні до чого і буде лише певною умовністю у Конституції. Наприклад, як: «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ». Для всіх нас відомо, що влада в Україні належить не народу, а олігархічним кланам та їхнім партійним проектам, які раз на пару років дають можливість вибрати зі своїх кандидидатів тих, хто буде працювати на благо певного угрупування великиї капіталістів. Відповідно, щоб змінити це положення в країні, повинна змінитись політична система. Держава повинна займатись дійсним захистом економічних та соціальних прав українців. Щоб грунтовно пропрацьовувати введення ББД на рівні України, треба зрозуміти спочатку, що з прожитковим мінімум в 1496,00 грн. про концепцію базового доходу немає сенсу навіть говорити, бо для кожного не секрет, що вижити в Україні на ці гроші неможливо. Рівень інфляції, підвищення цін на продукти, комунальні послуги та житло не дозволяє покрити ця сума.

Плюс Україна є одною з найкорупційніших країн в світі, відповідно податки тут якщо і йдуть в казну, то тільки з бідних, а по дорозі з’їдаються чиновниками. Податкова система не налаштована на виплату базового доходу низам. Система побудована таким чином, що найкраще себе відчуває в цій країні олігарх. Тому для того, щоб наблизитись до ББД, нам необіхдно перебудувати всю систему та сформуватись як громадянське суспільство, яке буде боротись за свої соціально-економічні права. В процесі цього формування буде вибудована сила, яка повинна заповадити прогресивне опадткування, провести перегляд прожиткового мінімуму, умов праці, повернути в колективну власність незаконно приватизовані підприємства, переглянути розмір мінімальної заробітньої плати та налагодити економіку загалом. І тільки після цього можна буде говорити про ББД.

Загальний висновок

ББД можливо ефективно ввести лише в розвинених країнах з сильним громадянським суспільством, високими показниками економічного росту та налагодженою системою суспільних відносин. Те, що в світі вже йде дискурс в бік соціальної держави, це вже плюс не тільки для передових країн, але і в перспективі для таких, як наша.

ББД — це плюс для простого населення та мінус для великих гравців. Це плюс для загального розвитку людства та зниження рівня бідності. До всього треба підходити з головою, враховувати всі економічні, соціальні та інфраструктурні фактори. На голих популістських гаслах всезагальної соціальної рівності далеко не заїдеш. Держава, як проміжний орган між народом і капіталом, повинна не забувати про забезпечення безкоштовної медицини, освіти, важілів прямої демократії на рівні з безумовним базовим доходом.

На сьогоднішній день референдум не дав можливості впровадати таку ініціативу в Швейцарії, але не треба забувати, що і 8-годинний робочій день не одразу був впроваджений, як і всі інші прогресивні концепції в світі.

Сергій Марко, спеціально для «Прометея»

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.