Через пожежі на сміттєзвалищі страждають діти

Тема Грибовицького сміттєзвалища потрохи зникає з засобів масової інформації. Багато хто писав і про інвесторів, і про тіньовий бізнес, і про вину чи не вину місцевої влади, однак практично жодне видання не підняло одного цікавого питання. А стосується воно якраз здоров'я людей, які проживають у навколишніх селах, а в першу чергу - діток.

421
1 Липня 2016 12:41Cуспільство,Головне,Статті

Не секрет, що жителі самих Грибовичів неодноразово жалілись на жахливу ситуацію з самопочуттям їхніх дітей. Наприклад, на скандальній сесії міської ради, яка була присвячена зсуву на сміттєзвалищі, одна із мешканок села заявила, що місцеві діти паталогічно часто хворіють на алергію та онкологію. І мова йшла про період до трагедії.

А що тепер?

З кінця травня до середини червня всі відповідні служби по охороні здоров’я та навколишнього довкілля проводили свої дослідження. Що важливо, державна екологічна інспекція протягом трьох років ніяк не могла потрапити на полігон сміттєзвалища, бо «Збиранка» їх туди не допускала. Причина такого ігнорування проста: три роки тому інспекція виявила порушення та забруднення на кілька мільйонів гривень! З тих пір «Збиранка» з інспекцією судиться. На щастя, 15 червня її таки запустили на полігон.
Крім екологічної інспекції дослідження проводили і державна санітарна інспекція та інші.

Результатами численних досліджень було те, що, грубо кажучи, переживати мешканцям міста і сіл не варто. Перевищення норм забруднення повітря, води, ґрунтів не більше, ніж у центрі Львова. Зі слів експертів, які вели конференцію 16 червня у львівському прес-клубі, сміттєзвалище не є сталим джерелом викидів небезпечних речовин (солі металів, нікель, мідь, кадмій, марганець та ін).

Однак, як стало відомо журналістам ІА Прометей, дослідження на вміст у ґрунті та водах діоксинів не проводилось і не проводитиметься. До слова, діоксини – це небезпечні отруйні речовини, які виникають у наслідок горіння пластмаси, бензину і загалом сміття. Діоксини негативно впливають на людський організм і важко виводяться, хоча вони завжди присутні у ньому, переважно незначними порціями. Характерні симптоми отруєння цією речовиною дуже обширні – забитість легень, онкологія, анорексія, гнійні утворення на шкірі і т.д (пам’ятаєте обличчя Віктора Ющенка перед виборами 2004 року?) Крім того, діоксини наносять серйозний удар по імунній системі. Деякі вчені, які займались дослідженням впливу речовини на організм, називали її «другим СНІДом». Згідно результатів численних аналізів, мати передає своїй дитині до 40% діоксинів, які за життя встигла накопичити, через грудне молоко.
На жаль, українськими лабораторіями такі аналізи в селах біля сміттєзвалища не проводились. А дарма, оскільки це явна зона підвищеного забруднення навколишнього середовища. Про це свідчить і Іван Гафійчук, представник підприємства «Екологія», який теж був присутній на вищезгаданій конференції.
«Ми на «Збиранці» досліджень не робили, але Грибовецьке сміттєзвалище можна вважати стаціонарним джерелом викидів зі сталими координатами», – резюмував Гафійчук на противагу львівським інспекціям.

Мешканці довколишніх сіл розповідають про погіршення самопочуття. Особливо це стосується дітей. До прикладу, в селі Муроване, до якого від полігону якихось 5 км і яке з ним сполучає річка Малехівка, люди скаржаться на погане самопочуття, особливо в дітей. Висока температура, кашель, блювота – найбільш поширений опис стану дітей в той час, коли на полігоні вирувала стихія.

«Дитина прокинулася посеред ночі в температурі 39,5. Лікарі діагностували ангіну, але сказали про бактеріальну інфекцію. Дитина не хвороблива, тому це було зовсім неочікувано», – розповідає Софія Безрука, мама 5-річної Емілії.

Про дивну хворобу, яка скосила посеред літа, розповідає і 16-річна Іра Хом’як: «Я взагалі не хворію… В мене ще ніколи так довго не було температури, ніс закладений, жодні краплі не допомагають, горло болить…», – коментує дівчина.

Місцева сімейна лікарка каже, що діти дійсно хворіють, але, на її думку, звязку з подіями біля Грибович немає.
«Це сезонні спалахи захворювань – вірусні, алергічні захворювання», – каже Галина Парадівська.

Про те, що в селах та районах Львова приближених до Грибович, є проблеми зі здоров’ям дітей кажуть і громадські активісти.

«До Батьківської ради почастішали сумні звернення батьків щодо зростання захворювань серед дітей останнім часом. Діти хворіють на рівному місці: чітких діагнозів або передумов для захворювань немає. Недуга та симптоми з’являються раптово, а за кілька днів зникають, а потім знов з’являються. Симптоматика у всіх схожа: висока температура, нудота, є випадки болю в горлі та кон’юнктивіти. Батьки схвильовані», – розповідає голова ГО «Батьківська рада Львівщини» Олена Пономарьова.

Післямова

Жодна лікарська установа, профільний департамент ОДА у встановлений термін не відповіли на наші запити стосовно того чи прослідковується тенденція між захворюванням дітей на незрозумілі вірусні інфекції та особливо потужними пожежами на Грибовицькому сміттєзвалищі.

Ми впевнені, що відповіді би були негативними – ніяких тенденцій, тільки сезонні (літні?) захворювання.

Але ми ж знаємо про різницю між статистикою і реальністю. Не будуть ж чиновники давати сотням (а може тисячам) батьків можливість позиватися до комунального підприємства «Збиранка» з вимогою компенсувати їм втрати, пов’язані з погіршенням здоров’я дітей.

Катя Бенюк і Ярина Волошин, спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.