Світовий кооператив: історія Мондрагонської корпорації

Корпорація «Мондрагон» – одна з провідних бізнес-груп Іспанії. 289 компаній і кооперативів. Більше 80 тисяч робітників. Філії в 41 країні. Продажі – більш ніж в 150 державах.

Кооперативна коропорація Мондрагон
16 Липня 2016 17:58Блоги,Сергій Львівський

Історія світового кооперативного руху налічує 200 років, і протягом XIX і XX століть кооперація розвивалася при будь-яких урядах, в різних економічних умовах і в найрізноманітніших сферах діяльності людського суспільства.

За цей період кооперативний рух показав себе стійкою системою, який здатний робити істотний вплив на соціально-економічний розвиток держави. Не дивно, що велике поширення в країнах з розвиненою економікою, отримали саме колективні підприємства, на основі полярних форм трудової власності. Ці кооперативи відіграють помітну роль в економіці таких країн, як Італія, Франція, Фінляндія, Швеція, Іспанія, Голландія. Деякі вчені вважають за можливе називати економічний лад Фінляндії «народно-кооперативним».

00

Нові форми трудової колективної власності, колективного підприємництва та самоврядування трудових колективів – кооперативні об’єднання та акціонерні товариства працівників. На відміну від традиційних кооперативів, такі організації займаються великим або середнім виробництвом, що створює широкі можливості для інновацій. Трудова колективна власність функціонує за принципом: «володіє той, хто працює на даному підприємстві». Тому, ті працівники, які йдуть з підприємства, зобов’язані повернути належні їм активи у фонд організації з подальшим отриманням компенсації за ці активи.

Кооперативний рух Мондрагона, бере свою назву від імені невеликого містечка Мондрагон, розташованого на півночі Іспанії, в автономній історичній області Басконії.

Ідейним натхненником і основоположником Мондрагонського кооперативного руху є священик Хосе Марія Арісменді, який ще на початку 40-х років XX столття прибув до Країни Басків, де викладав катехизис і вів соціальне вчення студентам. Будучи прихильником доктрини християнського соціалізму, Хосе Марія Арісменді, прагнув знайти третій шлях між капіталізмом і «соціалізмом” радянського типу. У цьому знайшло своє відображення широке поширення в Басконії різних соціалістичних ідей. Володіючи солідним авторитетом, як священик і як сторонник соціальної справедливості, Хосе Марія Арісменді зумів об’єднати навколо себе групу однодумців, які в 1956 р. в місті Мондрагон заснували перший виробничий кооператив, він і став відправною точкою Мондрагонського кооперативного руху.

Станом на 1 січня 2009 року, у Федерації перебувало близько 180 кооперативних підприємств, які об’єднують 93 тисяч працівників, з яких 83% зайняті у промисловості. Загальний оборот всіх фірм, перевищив 15 млрд. євро, а прибуток – 71 млн.; сума всіх активів – 33 млрд. євро.

Підприємства Мондрагона виробляють робототехнику, побутову електроніку, дорогі автомобілі, вітродвигуни та багато чого іншого.

До складу Федерації, входять також сільськогосподарські кооперативи та мережа супермаркетів. Ряд спеціалізованих організацій займаються консалтингом і розробкою програмного забезпечення. На всіх підприємствах використовуються новітні технології, а заробітня плата працівників країни Басків – одна з найвищих в регіоні.

Кожен, хто вступає до лав Федерації Мондрагон, повинен внести пайовий внесок в розмірі 14 тисяч євро (приблизно 18 тисяч доларів США). При цьому допускається розстрочка платежів на 3-7 років. У кооперативах, що займаються роздрібною торгівлею, де більшість працює неповний робочий день, пайовий внесок становить 9000 євро. Такий розмір пайового внеску дозволяє підтримувати високу капіталізацію кооперативів. У разі, якщо кооператив отримує прибуток, пайовики можуть заробити 7,5% у вигляді дивідендів від пайових внесків. В даний час кооперативи відраховують 45% від чистого прибутку у вигляді дивідендів пайовикам, в залежності від трудового внеску кожного працівника.

mon08

Для підвищення зацікавленості працівників у внесенні таких значних пайових внесків, кожен, хто працює в кооперативі, що входить у Федерацію Мондрагона, отримує гарантію довічного працевлаштування.
Якщо один з кооперативів проводить скорочення штату в результаті реструктуризації або банкрутства, працівник має першочергове право на працевлаштування в інший кооператив.

Розмір оплати праці працівників, залежить від їх кваліфікації та погодинної виробітки. Зазвичай розмір найвищої заробітної плати, не перевищує найнижчу більш ніж в 4,5 рази. Менеджери великих промислових кооперативів, отримують зарплату, що перевищує в 6 разів найнижчу.

Кооператив FAGOR, найбільший виробничий кооператив, зі штатом 4 тисячі чололовік, виплачує менеджерам верхньої ланки зарплати, що перевищує мінімальну в 7,5 рази, в кооперативному банку «Caja Laboral» – в 8 раз. Директори в штаб-квартирі самої корпорації, отримують зарплату в 9 разів яка перевищує мінімальну. Посада звичайного працівника оплачується на 10% більше, ніж поза Федераціэю. 98% всіх менеджерів піднялись по службі з найнижчих щаблів. Дане просування «знизу-вгору» відбувається в рамках кадрової політики, розробленої мондрагонським кооперативом з підготовки кадрів.

Управління кооперативами проводиться на демократичній основі.

Менеджери вищої ланки, підзвітні Постійному комітету і Генеральній раді, в період між засіданням Асамблеї. Фактично, пайовики є верховною ланкою в управлінні організацією, при цьому участь пайовиків в загальних зборах, не тільки право, але й обов’язок. Кожен кооператив висуває своїх представників, з яких складається Постійний Комітет і Генеральна Рада.

Вищий орган управління – загальні збори пайовиків – збирається не рідше одного разу на рік. Збори вирішують ключові питання виробничої діяльності та соціального розвитку, вибирають правління організації.
До керуючого органа, можна також віднести аудиторський комітет, якого обирають загальними зборами, Соціальна рада, члени якого делегуються працівниками підрозділів організації. Правління у свою чергу, призначає на чотири роки Генерального директора.

Ситуація у сфері управління у мондрагонських кооперативах найбільше нагадує колгоспи. Голосування на зборах здійснюються за принципом «одна людина – один голос». Формально у робітників є всі права і можливості керувати кооперативом. Але реально в більшості кооперативів є групи (адміністрація або фахівці), які готують рішення. У мондрагонських кооперативах є, здавалося б, всі можливості для розвитку виробничої демократії. Але вона не складається автоматично. Для того, щоб виробнича демократія була не формальною, а реальною, потрібна свідома активність самих робітників, їх прагнення вникати в усі справи кооперативу, вміння організуватися. Такої активності і такого вміння у робочих мондрагонських кооперативах поки недостатньо. Тут робочим може надати підтримку соціальна рада, яка обирається в кооперативах і виконує функції профспілки.

Система управління МСС

Вона побудована за принципом дивізійної структури управління, – структура, в якій чітко розділені управління окремими продуктами і окремими функціями. Ключовими фігурами в управлінні організаціями стають топ-менеджери, що очолюють виробничі підрозділи.
Дана структура дозволяє окремим кооперативам швидко реагувати на зміни в умовах ринку, швидко приймати життєво важливі рішення. Ці кооперативи «Мондрагона» мають господарську самостійність.

Працівники обирають раду директорів, які наймають менеджерів вищої ланки. Якщо вони не задоволені системою управління, то вони можуть висловити перетензію на загальних зборах МСС, і відкликати його.

Система оплати праці в кооперативах, побудована таким чином, що в економічній ефективності виробництва, зацікавлені не тільки самі виробники, але і всі пов’язані з ними верстви працівників. Розрахунки з оплати праці робляться тільки в кінці року, але кожен працівник може отримати аванс в розмірі 50-70% зі свого особового рахунку від прибутку в поточному році.
На особовий рахунок працівника нараховуються винагороди за підсумками праці поточного року і дивіденди від паю в основному капіталі.

Великої уваги заслуговує інноваційна політика групи. Діяльність «Мондрагона» підвищує вартість промислової продукції в середньому на 5%. 28% продажів в 2008 році була нова продукція, яка не була продана в 2004 р. Значна частина сучасних виробів, що випускається МСС (наприклад, промислові роботи), розроблені цими кооперативами. Вони ж розробляють і схеми технологічних процесів на підприємствах MCC. Про рівень цих розробок може свідчити хоча б факт участі дослідницьких кооперативів системи «Мондрагона» в розробках НАСА і в європейській космічній програмі.

Розподіл прибутку в групі «Мондрагон»

Ці кооперативи «Мондрагона», розподіляють прибуток таким чином, щоб він повернувся назад у кооперативний сектор.
Ці кооперативи можуть розподіляти грошові кошти в резервний фонд промислової групи (приблизно 20%) і у фонд інвестицій у нову продукцію, створення нових кооперативів. Резервний фонд групи «Мондрагон» і Мондрагонський університет (14%) від прибутку до оподаткування.
Ці кооперативи оподатковуються на прибуток у розмірі 10% (для порівняння, податок на прибуток для комерційних організацій становить 35%) що дозволяє додатково відраховувати 10% від чистого прибутку у Фонд соціальної та освітньої підтримки, а також до 30% зверхуставного рівня у неподільний резервний фонд. Неподільний резервний фонд призначений для державного сектора а не для пайовиків, і розприділяється у разі ліквідації кооперативу.  Фактично, кооперативи «Мондрагона» вкладають великі кошти у освіту співробітників і поповнення резервних фондів кооперативів.

Іспанська система оподаткування кооперативів надає величезні податкові знижки, але тільки за умови, що кооперативи вкладатимуть значні суми у соціальну підтримку і у розвиток кооперативів.
Мондрагонська Федерація, багаторазово перевищує вимоги законодавства, про інвестування вивільнених коштів.

Мондрагонські кооперативи надають підтримку одна одній у важкій ситуації. Кожен з 11 промислових кооперативних груп, вкладає частину коштів з прибутку для покриття можливих збитків кооперативів групи.
Зазвичай, фонд покриває 50% збитків. Ці кооперативи «Мондрагона» відраховують у фонд в середньому 2% від прибутку, потім цей фонд фінансує 1/3 залишкових збитків окремого кооперативу. Фінансування відбувається відрахуванням частини коштів з фонду кожного кооперативу в залежності від суми активів окремого кооперативу і суми пайового фонду.

Даний процес не може тривати нескінченно, але підтримка збиткової організації може тривати протягом 2-3 років, до тих пір поки вона не почне приносити прибуток або не почнеться процес реструктуризації. З урахуванням того факту, що кожен кооператив відраховує в середньому 45% в неподільні резерви, можна зрозуміти, чому за всю історію існування Федерації збанкрутувало тільки три кооперативи. Два рази на рік, працівники залежно від трудового вкладу, отримують свою частку з фонду споживання.

Капітал організації є неподільним, за винятком приросту капіталу. На особовий рахунок працівника відбувається відсоткове відрахування дивідендів з фонду накопичення. При звільненні або виході на пенсію працівник отримує свою частку прибутку з фонду накопичення за час праці у Федерації, а також отримує пайовий внесок. У разі смерті працівника всю суму отримують його спадкоємці.

mon03

У 1959 році з ініціативи Хосе Марії Арізмендіарріети був створений кооперативний фонд розвитку федерації, названий його творцями «Народної робочої касою» («Caja Laboral Popular»). Для створення початкового оборотного капіталу він запропонував скористатися пунктом закону, що дозволяє кооперативним банкам платити відсотки за вкладами на 1,5% більше, ніж банки державні. Завдяки високій довірі Арізмендіаретте і високої прибутковості у кооперативних банках Хосе Марії вдалося зібрати кошти, необхідні для стартового капіталу. З моменту створення «Робочої каси» розвиток федерації пішов у гору з наростаючою швидкістю.

Діяльність каси

Все здійснюється на основі аналізу ринкової кон’юнктури, за допомогою якого «Каса» фінансує будівництво нових перспективних підприємств, а потім – продає їх за собівартістю або в розстрочку трудовим колективам, допомагаючи формуванню таких колективів. Тобто, створені підприємства стають незалежними від «Каси» і належать виключно працівникам до тих пір, поки підприємство повністю не окупиться.
До Ради директорів підприємства, входять представники «Каси», фахівці з налагодження прибуткової роботи. У міру окупності підприємства, їх число в Раді, зменшується. Оплата роботи цих експертів, також здійснюється підприємствами в розстрочку.

«Каса» покриває своїми позиками лише 60% вартості створення промислових та інших об’єктів. 20% покривається за рахунок вступних кооперативних внесків працівників. Причому нові працівники можуть отримувати позику для оплати цих внесків знову ж в «Касі» федерації на безвідсотковій основі, і виплачувати позику у розстрочку. Решта 20% вартості створення підприємств, покриває держава з фонду по боротьбі з безробіттям. У перші роки існування федерації і «Робочої каси», скарбниця цього не робила, але переконавшись в життєздатності федерації, стала допомагати її розширення.

Підприємства починають щорічно відраховувати в «Касу» 10-12% своїх прибутків, стають пайовиками цієї «Каси». І «Каса» за рахунок цих внесків, не тільки фінансує будівництво нових підприємств, а й надає вже працюючим підприємствам-пайовикам, безвідсоткові кредити для модернізації обладнання та поліпшення умов праці.
У міру збільшення числа підприємств-пайовиків зростає і оборотний капітал «Каси», тому вони отримують можливість інтенсивніше вести розширене відтворення і вдосконалювати соціальну інфраструктуру федерації, будувати будинки, дитячі садки, технічні училища, створювати медичні та прикладні наукові установи. Вони мають у федерації статус «кооперативів другого ряду», які не отримують прибутку від своєї роботи, як і сама «Робоча каса». Управління касою здійснюється пайовиками, що мають більшість голосів у Наглядовій Раді «Каси», контроль за діяльністю банку здійснює наглядова рада.

У період між загальними зборами, управління Касою веде Рада директорів, що складається з чотирьох директорів, що обираються на загальних зборах і восьми директорів, які представляють інтереси кооперативів Федерації. Рада директорів обирає Голову, що виконує функції радника. Голова не має право голосу.

mon04

В рамках корпоративного банку також отримала розвиток система підготовки  планування та фінансування створення нових кооперативів. Учасники ініціативної групи, які передбачають створення нового кооперативу, отримують ставку в банку і потім, за допомогою його фахівців і за його рахунок проводяться безпрецедентні по тривалості (два – два з половиною роки) і за складністю дослідження ринку для нового кооперативу. По завершенні цих досліджень складається детальний бізнес-план, який після експертизи банку дає підстави для отримання в перший рік роботи кооперативу безвідсоткового, а в наступні два роки – пільгового кредиту на його розвиток. Якщо новий кооператив виділяється з уже існуючого, він отримує підтримку (кадрову, фінансову і т.д.) і від нього.

Федерація «Мондрагона» використовує Касу як інструмент «самокапіталізаціі», накопичуючи оборотні кошти для реалізації планів з проведення інвестиційної політики. Крім реалізації інвестиційних програм всередині Федерації, Каса фінансує створення малих і середній підприємств поза Федерацією. Варто підкреслити, що 80% всіх нових малих фірм, відкритих завдяки підтримці кооперативного банку, виявилися рентабельними. Таким чином, за більш ніж 50 років свого існування кооперативи «Мондрагона» досягли значного успіху в своєму розвитку, що пояснюється наступними причинами:

  1. Наявність лідерських якостей Арізмендіаретти, здатного об’єднати робітників і створити життєздатну структуру, а також реалізувати на практиці свої ідеї.
  2. Участь працівників в управлінні ресурсами організації, що є наслідком самої природи кооперативного менеджменту.
  3. Чітко розроблена система планування і розподілу прибутку організації, управління кооперативами будується на принципах, які довели свою ефективність протягом декількох десятиліть.
  4. Створена система “самокапіталізаціі” організації.
  5. Дивізіональна структура управління, наявність дослідницьких та інноваційних інститутів, що дозволяють швидко адаптуватися до зміни ринкових умов.
  6. Створення ефективно функціонуючих інтеграційних груп у фінансовій, дослідницьких та освітницьких сферах.
  7. Високу увагу Мондрагонських кооперативів, приділяють підготовці кадрів, що здійснюється в спеціалізованих Університетах і технікумах.

Успіх кооперативів «Мондрагона»

Успішна історія «Мондрагона» свідчить про унікальність кооперативної практики MCC. Багато елементів практичної діяльності кооперативів Мондрагона вже застосовуються кооперативними організаціями на Заході. Це і використання схеми індивідуальних рахунків капіталу членів, і створення інтеграційних структур, що забезпечують кооперативам фінансову підтримку, допомогу і консультації в області менеджменту, фінансів, маркетингу і т.п.

Вивчення та впровадження досвіду мондрагонських кооперативів дозволить вирішити в кооперативах такі проблеми, як фінансування та скорочення кредиторської заборгованості, ефективна організація постачання та збуту. Здається, що об’єднання зусиль сільськогосподарських кооперативів в таких областях, як створення загальної банківської кооперативної структури, спільної мережі збуту продукції, загальної системи постачання насінням, добривами, технікою, пальним, спільної ветеринарної служби, може істотно підвищити ефективність управління. Та й багато чого з внутрішньої комунікації та проблем мондрагонських кооперативів, як і боротьба за їхнє рішення, містять для майбутніх кооперативів чимало корисних практичних уроків.

Сергій Львівський, блогер, громадський активіст.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.