Реформа поліції втопилась у Кривому Озері

Трішки більше року знадобилось українській владі, щоб загубити останні докази успішності своєї найбільш розпіареної реформи – реформи правоохоронної системи.

Реформа поліції втопилась у Кривому Озері. Блог Ярини Волошин
26 Серпня 2016 11:53Блоги,Ярина Волошин

Спочатку вони все робили правильно. Набрали кілька тисяч молодих, красивих і чесних (в абсолютній більшості) хлопців і дівчат, дали їм круту форму, куплену за американські гроші, випустили на біленьких автомобілях в найбільші українські міста і назвали це все українською поліцією, аби дане слово асоціювалось в основному з ними.
Через кілька місяців набрав чинності і Закон «Про Національну поліцію», а старий «Про міліцію» втратив чинність. Таким чином, всі працівники старої міліції автоматично перейшли працювати в нову брендову структуру з приставками в. о., бо всі чекали благодатігосподньої під назвою «переатестація».
Патрульні, хто б там що не казав, виправдали сподівання. Звичайно, половини ідеалістів через рік в патрульці вже немає, але абсолютна більшість українців ставиться до них прихильно, про що свідчать всі соціологічні опитування.
За рік роботи патрульної поліції я теж кілька разів стикалась з їхньою діяльністю, зазвичай за своєю ініціативою і, кладучи руку на серце, можу описати це словом «людяність». Навіть до комедійних ситуацій, коли патрульні, спостерігаючи абсурдність якоїсь ситуації, могли сказати обуреним людям: «Ми зараз відвернемось, а ви швиденько ламайте паркан».
Але патрульна поліція не має жодних повноважень та інструментів, щоб вирішувати проблеми. Вони можуть проводити превентивну діяльність, можуть складати рапорти і здавати їх в кінці зміни начальству, можуть зафіксувати щось і викликати слідчо-оперативну групу, але жодних інших можливостей їм не дадуть і не допустять. Всі їхні добрі справи завжди будуть губитися в районних відділах поліції.
Так було і тоді, коли вони називались міліцією, і так продовжується дотепер.
Можна абсолютно точно стверджувати, що реформа поліції, а саме переатестація, провалилась з тріском. Можливо, не так прямо, але очільниця Нацполіції Хатія Деканоїдзе про це заявляла ще навесні. Можна все списати на недосконалість законодавства, але я чомусь впевнена, що так і мало бути, і з розрахунком на те, що всі потрібні кадри повернуться протягом кількох місяців за рішенням суду. За більш ніж півроку процесу переатестації на посади відновились кілька сотень неатестованих працівників міліції, причому з доплатою за вимушені прогули.
Водночас інформації про те, що Нацполіція змогла виграти хоча б один такий процес, немає.
Чого вартує тільки історія з Георгієм Мамкою, колишнім начальником Головного слідчого управління МВС. Його не атестували, він поновився через суд, Деканоїдзе його публічно відправила на посаду в зоні АТО, а він знову подав в суд і довів, що його теперішня посада менш оплачувана та нижча за рангом, ніж попередня, і суд зобов’язав повернути його на попереднє місце роботи.
А вінцем цих нічого не вартих потуг стали події в містечку Криве Озеро Миколаївської області увечері 24 серпня, на День Незалежності. Шестеро (за іншими даними троє) працівників поліції (не патрульної) побили та розстріляли закутого в кайданки чоловіка.
І знову всі згадали про Врадіївку та багато інших історій «ментовського свавілля», бо «мент» – це менталітет такий. І жодні переатестації, перейменування і переодягання цього не змінять. І поки Аваков (чи хтось такого типу) буде на посаді, поки з наркотрафіком буде боротись неадекват Ківа, поки кримінальну поліцію очолюватиме ставленик напівкримінальної структури, яка останнім часом то інкасаторів атакує, то дивним чином повішеного ідеолога поховає, доти вся ця репресивна та гнітюча каральна система, яку хтось чомусь обізвав правоохоронною, буде жити.

Ярина Волошин, громадська активістка, бакалавр історії (УКУ), блогерка, мама.

Спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.