Привид реституції чи фарс реваншистів?

Українсько-польські відносини вже дуже довгий час посідають одне з ключових місць в зовнішній політиці обох країн. З загостренням українсько-російського конфлікту Польща постійно висловлює дипломатичну підтримку та займає сторону свого сусіда, раціонально остерігаючись політики сучасного керівництва Кремля.

Привид реституції чи фарс реваншистів? Олександр Рузевич
27 Серпня 2016 21:00Блоги,Олександр Рузевич

З моменту отримання незалежності України Польща виступає в ролі «адвоката України в ЄС». За які такі злочини Україні надали адвоката, мало кого цікавить, втім факт залишається фактом. Тим не менше, українсько-польські відносини мають чорно-біле забарвлення, і добросусідська взаємодія періодично псується через різне бачення історичного минулого.
З кожним роком в Україні на все більш офіційному рівні відбувається вшанування подій національно-визвольних змагань минулого століття. Цілком очевидно, що офіційна Варшава і значна частина польського суспільства негативно, а часто навіть вороже, ставляться до подібних процесів в Україні. До того ж конфліктна ситуація постійно підігрівається ультраправими радикалами та ревізіоністами з обох сторін. Найвищим рівнем загострення став скандал навколо «Волинської різанини» – кривавої етнічної війни між польським і корінним українським населенням під час Другої світової війни.
Втім, і в цій черговій інформаційній війні офіційний Київ капітулював, коли президент Порошенко став на коліна у Варшаві перед пам’ятником жертв тої самої різні. Тим не менше, польська держава продовжує займати проукраїнську сторону в Європарламенті і щороку приймає сотні українських студентів до своїх університетів.
Нещодавно почала набирати оборотів нова тема, яка має не лише історичні але й цілком матеріальні наслідки. Вже кілька років в Польщі діє організація «Реституція Кресів», завдання якої спрямоване на допомогу нащадкам польських переселенців і колонізаторів, що були змушені залишити Західну Україну внаслідок військового конфлікту або були депортовані радянською владою. «Східними Кресами» в Польщі історично називають Галичину та Волинь, де довгий час проживало багато поляків. Таким чином останні повертаються до вдалої практики нащадків єврейських жертв Другої світової, яка успішно реалізується євреями в самій Польщі.
Повертати втрачене нерухоме майно та земельні наділи в організації, яка характеризує себе як правозахисну, налаштовані правовим шляхом на підставі Угоди про асоціацію України з ЄС. Кількість потенційних претендентів на компенсації оцінюється в 100-150 тисяч. Звісно більшість таких польських громадян не прагне повертатись в Україну та відбудовувати маєтки своїх предків-поміщиків в Галичині та на Волині, а розраховують на грошову компенсацію. Загальна сума таких історичних претензій оцінюється в 5 мільярдів доларів.
В свою чергу, представники «Реституції Кресів» не тішать себе ілюзіями та розглядають позови до українських судів лише в якості перехідного етапу, після якого вони зможуть звернутись до Європейського суду, цілком впевнено розраховуючи на підтримку з боку польських депутатів Європарламенту. В той же час представники офіційної Варшави заперечують те, що подібне питання може виноситись на державний рівень, аргументуючи це тим, що подібні майнові питання давно вирішені між обома країнами.
З іншого боку юристи-міжнародники вкрай критично оцінюють успіх подібних претензій, зазначаючи, що ЄС не вирішує подібних майнових питань. З цієї ситуації цілком логічно випливає той факт, що подібні вимоги є чистої води популізмом, який вкрай вигідний правим популістам та політикам радикального спрямування як в Польщі так і в Україні.

Олександр Рузевич, блогер, громадський активіст.

Спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.