Приватбанк: націоналізація імені Коломойського

Не варто думати, що один з найвпливовіших українських олігархів здав свій найвідоміший актив просто так. Цілком очевидно, що Коломойський отримав гарантії безпеки не тільки особисто для себе, але і для інших своїх численних бізнесів, включно з, наприклад, загальноукраїнським телеканалом «1+1» і «Міжнародними авіалініями України».

Приватбанк: націоналізація імені Коломойського
20 Грудня 2016 13:44Блоги,Максим Осадчук

Окремі ліберальні коментатори вже встигли проголосити націоналізацію «Приватбанку» жахливим рецидивом комунізму в сучасній українській державі. Мовляв, саме про це писала надпопулярна нині в Східній Європі американська літераторка Айн Ренд, яка протягом всього життя несамовито боролась з будь-яким втручанням держави в економічний процес: корумповані чиновники захоплюють квітучий бізнес, аби тільки знищити природно ненависну їм успішну приватну ініціативу. Втім, треба чітко розуміти, що кінцевим бенефіциаром буремних урядових подій минулої ночі, які наробили неабиякої паніки в кожному населеному пункті нашої країни, є в першу чергу одна конкретна людина. Її ім’я відоме всім в Україні — Ігор Коломойський.

Чутки про можливий перехід найбільшого в Україні банку (послугами «ПБ» користуються понад 56% населення) в руки держави ходили вже декілька тижнів. В прес-службі самого «Привату» це неодноразово гучно називали «інформаційними атаками», спростовуючі будь-які закиди про зміну форми власності. Але вчора (за вже традиційним для справді важливих рішень всередині українського істеблішменту звичаєм – вночі) Кабмін оголосив: ПАТ «Приватбанк» переходить в стопроцентну власність держави. Раптом виявилось, що Ігор Валерійович вже тривалий час вів перемовини з урядом і нарешті — в світле свято Святого Миколая — історична подія відбулась.

Не варто думати, що один з найвпливовіших українських олігархів здав свій найвідоміший актив просто так. Цілком очевидно, що Коломойський отримав гарантії безпеки не тільки особисто для себе, але і для інших своїх численних бізнесів, включно з, наприклад, загальноукраїнським телеканалом «1+1» і «Міжнародними авіалініями України». Але справа навіть не в цьому. «Приватбанк» офіційно потребує докапіталізації в розмірі 136-144 мільярдів гривень. Кажучи ж людською мовою — якщо у внутрішній обіг банку терміново не влити цю суму, йому загрожує неминучий колапс. Йому, а заразом ще 20 мільйонам українців, фінансові операції яких, індивідуальні або корпоративні, зав’язані на «Приваті». Певна річ, якщо до цього таки дійшло б, не тільки бізнесу «Бєні”, але й нинішній політичній владі в Україні швидко настав би кінець. Соціальна революція в найрадикальніших формах зміла би їх за лічені дні, особливо враховуючи той факт, що військовослужбовці ЗСУ та Нацгвардії також в переважній більшості отримують зарплату в системі «Приватбанку». Це розуміють всі, в тому числі президент Порошенко, який, незважаючі на гучний конфлікт з колишнім губернатором Дніпропетровщини Ігорем Коломойським, завжди готовий до компромісу, коли ситуація справді того вимагає.

Розуміють це і міжнародні партнери. Голова МВФ Крістін Лагард вже схвально відгукнулась про початок процесу націоналізації, адже це було однією з ключових вимог Фонду до України. «Сьогоднішнє рішення української влади націоналізувати «Приватбанк» є важливим кроком в їх зусиллях забезпечити фінансову стабільність. Це рішення було прийнято з метою гарантувати надійність операцій банку, з огляду на його системну роль у фінансовій сфері України і враховуючи недостатність зусиль в останні місяці щодо зміцнення адекватності його власного капіталу», – сказала Лагард, наголосивши, що українська сторона зовсім не одразу відгукнулась на пропозиції МВФ щодо оптимізації діяльності найбільшого банку. Склавши до купи ці факти, а також згадавши, що левова частка (експерти кажуть, від 80 до 90%) боргів Приватбанку це так звані мертві або інсайдерські кредити, які Коломойський з його старим та надійним партнером Генадієм Боголюбовим видавали на комфортних умовах іншим своїм підприємствам, можна дійти до очевидного висновку — на даному етапі націоналізація вигідна всім, хто до неї дотичний. А Коломойському — в першу чергу, тому що дозволяє зпихнути з себе величезні борги (наші з вами гроші, між іншим) на плечі держави, а крім того — зручно позбутись ризикованого активу. Можливо — тимчасово.

Напевно, зайвим буде в черговий раз уточнювати, що ми маємо справу з типовим випадком «націоналізації боргів і приватизації прибутків» – процесу, який є вкрай характерним для сучасної лицемірної неоліберальної економіки. З точки зору азартного гравця на ринковому полі, яке не має жодних внутрішніх бар’єрів — ані фізичного, ані морального характеру, поведінка Коломойського видається еталоном. Для того, аби настільки зухвало «кинути» всіх навколо і водночас вийти по всіх статтях переможцем, треба дійсно мати великий талант. А нас з вами ця історія змушує згадату стару, але принципово актуальну марксистську істину: концентрація капіталу безпосередньо призводить до концентрації політичної влади. Навіть юридично втративши право володіння, всемогутній Коломойський зберіг за собою можливіть будь-коли «покласти» всю систему платежів вже державного «Привату» – адже унікальна електронна система, розроблена за спеціальним замовленням, контролюється цілою гільдією програмістів (більше 1000 чоловік), об’єднаних в підприємство, яке офіційно не входить в структуру «Приватбанку». А тепер здогадайтесь, хто зберіг за собою реальні важелі впливу на найбільший банк країни? І хто може поставити державу на коліна, як тільки вирішить, що це може бути вигідним?

Максим Осадчук, головний редактор інформаційного порталу Прометей, журналіст, політолог.
Спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.