Хто збагачується на знищенні лісу?

Останнім часом особливо гостро стоїть питання вирубки лісів.

1456860299_apjtw_lywzq
10 Червня 2016 18:11Блоги,Катя Бенюк

Фото Карпатських гір, які втрачають кожен день все більше лісового покриття, вводять населення в жах. Всі досі пам’ятають страшні паводки на Закарпатті і бояться повторення ситуації. Однак, це турбує лише простих громадян, іншим же особам, які розкрутили непоганий бізнес на знищенні екосистеми, – байдуже.
Хоча ця проблематика має загальноукраїнський характер, підтвердженням чого є скандал із контрабандою деревини, яку зупинили у Ходорові (Львівська область), гостро стоїть проблема і більш локально. Наприклад, у Львівській області протягом невеликого часу було зафіксовано кілька прикрих інцидентів. Зокрема, як пишуть у львівських ЗМІ, місцевими правоохоронними органами було затримано до 30 осіб, які самовільно займались вирубкою лісу і завдавали матеріальної шкоди державі на суми до кількох тисяч доларів.

Зупинятись окремо на цих випадках, як це роблять ЗМІ, не має сенсу. Безумовно, така халатна і злочинна діяльність має місце у загальній картині області щодо вирубки лісу, але більш цікаво розглянути випадки державних та комунальних підприємств, які системно займаються шахрайством. І що важливо – свідомо!

Так, днями було затримано інженера одного із львівських лісгоспів за махінації щодо вирубки 316 кубічних метрів лісу. Таким чином державі нанесено збитків практично на 2 мільйони гривень. Прикметно, що дана ситуація стала відомою вже після того, коли великий шмат цінної деревини зник із нашої області.

Ще цікавіша ситуація у Золочівському районі із «Галсільлісу». Ситуація склалась таким чином, що працівники підприємства не змогли придумати нічого кращого, як одночасно звільнитись до приїзду екологічної інспекції. Місцеві активісти, звертаючи неодноразово увагу на безчинства держпідприємства, таки домоглись приїзду інспекції. Очевидно, не встигнувши заладити цю проблему, адміністрації довелось організувати масове звільнення. «Як бачите, домоглися свого. Перестали вирізати, звільнили директора. Не тільки в нас, вони різали по всьому Золочівському районі», – коментує один із активістів, який у лютому виходив на акції протесту.

Аналогічна ситуація із незаконною вирубкою лісу державним підприємством і у Яворівському районі.«Працівники Управління захисту економіки у Львівській області викрили незаконне вирубування деревини на території Яворівського району, внаслідок яких лісовому господарству було завдано матеріальні збитки на загальну суму в майже 660 000 гривень», – йдеться у прес- службі  ГУ Національної поліції у Львівській області.

На Радехівщині ж проблема вирубки лісу видається найбільш наглою. У Лопатинському заказнику, з руки місцевого чиновника, протягом кількох років систематично здійснювалась незаконна вирубка сторічних сосен! Заказник порідів майже на 7 тисяч одиниць цінних дерев, а держава зазнала втрат на суму 22 мільйонів гривень.

Загалом, рекорди у цій проблематиці в області бють Турківський та Старосамбірський райони.
Якщо врахувати, що державні підприємства свідомо займаються незаконною діяльністю у сфері вирубки лісових масивів в кожному районні Львівської області, яких налічується 20, то ситуацію сміло можна вважати катастрофічною.

Виникає питання: а що місцева влада? Покладати відвідальність на свідомість громадян та локальні адміністрації не варто, не показавши власний приклад.

Лише після висвітлення кількох випадків у ЗМІ губернатор Львівщини Олег Синютка зреагував. В ОДА створенно спеціальну Раду лісового сектору. Контроль над виконанням рішень Ради поклали на Ростислава Замлинського – заступника Синютки.

Тут слід звернути увагу на інтерв’ю 2015 року заступника голови ОДА одному із місцевих видань, у якому жодним чином не згадується проблема невігластва та перевищення службових обов’язків на державних підприємствах. Проблему вирубки лісу він бачив у здебільшого селянах та людях, які хочуть зекономити, враховуючи тарифи на газ.
Можливо, саме неналежний контроль чи закривання очей на діяння державних службовців та чиновників привело сьогодні нас до ганебної ситуації.

Згідно законодавчого документу про основні засади екологічної політики за 2010 рік, Україна вважається країною із дефіцитом лісових масивів. Замість оптимальних 20 відсотків, у нас нараховується всього 15,7. За даним документом до 2020 року пропонувався ряд заходів, за яким ми би могли досягнути максимум 17 відсотків. Дивлячись реальності в очі, такі цифри та здорова екосистема нам наразі недосяжні.

Катя Бенюк, спеціальна кореспондентка інформаціного порталу «Прометей».

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.