Хто є хто в сирійській громадянській війні

Війна в Сирії це справжній бардак. Хто воює з ким? Кому допомагає США? При чому тут повітряно-космічні сили РФ? На чиєму боці турки? Кого бачить своїм ворогом Ісламська Держава? Яке місце курдів у всій цій плутанині? Спробуємо все розставити по своїх місцях.

Хто є хто в сирійській громадянській війні
21 Грудня 2016 19:19Блоги,Игаль Левин

Сирійська громадянська війна офіційно почалася в березні 2011 року на хвилі Арабської весни. Сирійські маси вийшли на вулиці, висуваючи три основні вимоги. Відставка чинного президента Башара Асада. Скасування режиму надзвичайного стану (діє з 1962 року). Проведення в країні демократичних реформ, таких як загальні вибори і усунення монополії на владу партії Баас — партії, яка править САР вже півстоліття. Виступ народу почався мирно, але швидко став придушуватися жорсткими заходами з боку режиму, які переросли в бійню. Сирійське суспільство розкололося. Частина залишилися лояльними режиму Асада, а частина долучилася до різних угруповань, організацій і анклавів. За шість років війни ці угруповання перетерпіли повну зміну. Частина зникла, частина перетворилася ідеологічно, частина народилися і набрали чинності вже під час самої війни. Я не буду торкатися історичного аспекту, а розгляну тільки ті угруповання, які діють сьогодні.

Сирійська арабська армія, або САА

Власне сили режиму Асада. Нараховують більше 100.000 регулярного війська і ще до сотні тисяч погано навченого ополчення. Їх підтримують кілька тисяч шиїтських добровольців з Ірану і шиїтська терористична організація «Хезболла», теж кілька тисяч бойовиків. На стороні Асада і його режиму виступає Російська Федерація, забезпечуючи і підтримуючи його армію. Як технікою або воєнспецами (спецназ, інженерні частини), так і повітряними силами.

Вільна сирійська армія, або ССА

ССА створювалася як світська сила, яка об’єднує всіх бажаючих скинути режим Асада. На сьогоднішній день вже давно немає ніякої єдиної ССА під будь-яким центральним командуванням. Вже як роки під цим брендом діють всілякі і різношерстні угруповання. У масі своїй вони ісламісти різного рівня поміркованості. Але їх об’єднує один спільний знаменник, їх цікавить тільки Сирія. На відміну від тієї ж Ісламської держави, наприклад. Частина цих груп підтримували в минулому США і поставляли їм системи ПТУР, в основному BGM-71 TOW. Сьогодні їм допомагають в основному Сауди, Катар і турки. Турки причому не тільки фінансовою та матеріальної підтримкою, але і безпосередньо танками і іншими регулярними частинами своєї армії, спецназом, артилерією і т. д. Кількісно всіх угрупувань ССА близько 80.000 – 100.000 чоловік.

Сирійські демократичні сили, або СДС

Основний кістяк СДС це курдське ополчення незалежного самоврядного регіону Рожава. Історичні землі курдів на півночі Сирії. Курди представляють близько 90% СДС, інші це або арабські племена (переважно суніти), або інші загони ще тієї, старої «помірної» ССА періоду 2013 – 2014 років. СДС користується повною підтримкою США, як повітряною, так і наземним постачанням озброєнь. Чисельність – близько 60.000 чоловік.

Ісламська держава, або ІД

Ісламська держава стоїть окремо в усьому цьому списку. По суті ця повноцінна держава утримує великі території і регулює на них життя своїх підданих. Ідеологія цього руху – радикальний суннізм ваххабітського толку. Мета цієї держави, яка проголосила себе в 2014 році новим Халіфатом, це підпорядкування собі як мінімум всіх територій, де колись жили суніти. Тобто від Іспанії до Індії, і від Криму до центральної Африки. ІД воюють абсолютно з усіма сторонами конфлікту в Сирії. Чисельність його війська оцінюється приблизно в від 10.000 до 30.000 на сьогоднішній день.

Інші радикальні ісламісти

Це Джабхат ан-Нусра (з літа 2016 – Джабхат Фатх аш-Шам) і Ісламський фронт. Обидві структури хоч і кооперуються іноді з ССА за фактом є незалежними структурами. Нусра \ Шам є відколом від ІД 2014 року і сьогодні представляє інтереси терористичної організації Аль-Каїда. Мета – встановити в Сирії державу ісламського толку. Чисельність – близько 30.000 чоловік. Мета Ісламського фронту точно така сама, як і Нусри \ Шама, і це об’єднання включає в себе до десяти різноманітних ісламістських угруповань. Всього близько 45.000 чоловік. Ідеологія обох структур це радикальний суннізм. Періодично отримують допомогу від Туреччини.

Ігаль Левін, соціальний активіст, колишній бойовий офіцер Армії оборони Ізраїлю, військовий аналітик, мандрівник.

Спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.