«Героїзм» і інші форми дегуманізації

Міністерство оборони відзначило мене державною нагородою до Дня медика. І я думаю, це доречний привід ще раз проговорити деякі речі.

degom
30 Червня 2016 12:32Ілля Власюк,Блоги

Це абсолютно типова нагорода, її отримання не є чимось ексклюзивним. Я вважаю, що є серед колег-медиків, причетних до бойових дій, багато людей, які заслуговують на неї більше за мене. Понад те, я не підтримую і не відтворюю пафос героїзму. Концепція подвигу (звитяги) – це ідеологічний конструкт, що примушує людину йти проти своїх інтересів і проти інтересів її колективу, жертвуючи собою заради абстрактних конструктів. Героїзм – це вкрай ідеалістична категорія. Мені ж імпонують життя і праця на благо, а не смерть в угоду, хоч вона зрештою і неминуча. Утім, питання в тому, як така смерть потім інтерпретується і як герої дегуманізуються, позбавляються всього людського і стають просто кам’яними монументами, які згодом розбивають на центральних площах.

Про державу

Нагорода державна. І держава не є для мене цінністю як такою. Держава – це форма суспільного устрою, договору, що має виступати арбітром у протистоянні трудящих і експлуататорів, пригноблених і гнобителів. Але важливо розуміти, що економічна влада (у широкому розумінні) породжує владу політичну. Тому «держава дбає не про нас», вона, всі її органи й інституції майже завжди виступають на користь капіталу, бо йому належать і ним управляються політичні партії, чиновники, медіа, церкви, школи й університети. Раніше (подекуди й зараз) імперії грабували цілі народи і етнічні групи, пантруючи їх економічно і культурно. Водночас національні держави грабують на користь національної буржуазії (своїх панів) і це зазвичай мало залежить від назви панівної політичної партії – соціал-демократична, ліберальна чи націоналістична. Найбільший в історії експеримент з соціалістичною республікою також виявився невдалим (чому і які з цього варто робити висновки – тема окремої розмови).

Про цінності і подолання держави

Цінністю самою по собі для мене є рівність можливостей (демократія) і соціальна справедливість, розум і наука. І на шляху до такого суспільства держава у сьогоднішньому розумінні буде подолана разом зі своїми покараннями та нагородами. Хоча я і розумію, що не з сьогодні на завтра і не так просто як хотілося б. Ба більше, я знаю, що велика кількість людей, що стали військовими, медиками, волонтерами, дотримуються подібних до моїх поглядів. Питання лише в тому, що вони ще не зняли з очей (з різних причин) державницьку полуду. Як, коли й чи відбудеться це взагалі – ще складніше питання.

Про альтернативу і критику держави

Нагорода цивільному від МО також може бути демонстрацією неефективності роботи цієї структури. Цивільні і навіть не службовці, добровольчий і волонтерський рух зробили величезну роботу з модернізації і приведення армії у бодай якусь бойову готовність. Я можу говорити про сферу тактичної медицини. Тут без цивільних (або тих, що добровільно мобілізувалися, підписали контракт) катастрофа лише поглиблювалася би. Один з наших курсантів (у рамках роботи ГО) у фінальній відозві написав, що після проходження курсу tccc буде постійно відчувати себе невпевненим в бою, знаючи, що товариші курсу не прослухали. Керівництво силових структур не зробило так, щоб його бойові товариші були навчені. Ситуація потроху змінюється на краще, але громадянське суспільство повинно стати критиком і альтернативою державі, а не її безоплатною службою з вирішення всіх питань. Це стосується різних сфер життя, не тільки медицини на війні.

І також дещо про марихуану

Маленький офтоп, який я все ж хочу згадати, якщо вже взявся висловитися. Я абсолютно підтримую ініціативу з легалізації марихуани для медичного використання і декриміналізації (щонайменше) для рекреаційного. На сьогодні існує купа досліджень і наукових обґрунтувань необхідності подібних реформ. У країні, де травмований боєць повертається з війни у не менш травмоване суспільство, лікувати і реабілітувати його – це не тільки гуманна справа, а й соціальна необхідність.

Служу трудящому народу України і всього світу!

Ілля Власюк, соціальний активіст, інструктор з тактичної медицини.

Рекомендовані статті

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.