Десять заповідей партизана

Військова наука - це складне і тонке ремесло. Військове ремесло - найнебезпечніше з усіх нам відомих. Невдячне.

Десять заповідей партизана
3 Травня 2017 21:20Блоги,Игаль Левин

Військова людина не має чекати на подяку за свою справу. Зазвичай, на неї чекають тільки прокльони, навіть від тих, кого вона захищає. Ще більш складне ремесло – це партизанська справа. Партизан є плодом відчаю народу.  Партизан виникає тоді, коли суспільство стає на захист себе і своєї землі. Щоб вижити і перемогти, партизан повинен бути спритніший, хитріший та розумніший за свого супротивника. Партизанська війна – це війна слабких. Слабких, але не приречених. Історія війн знає чимало прикладів успішної партизанської війни. Серед них іспанська герілья проти наполеонівських солдатів та партизанська війна Мао, Кубинська революція та боротьба моджахедів в Афганістані, дії курдів у горах та арабських племен у пустелі. У цій статті виведені десять найважливіших, як на мене, правил для будь-якого партизана і, в першу чергу, для лідерів партизанського руху. Ці тези засновані на моєму п’ятирічному військовому досвіді і напрацюваннях ізраїльськоїармії за останні десять років.

Правило перше: уникай ворога, коли він сильний, атакуй його, коли він слабкий, а атакувавши, одразу відходь.
Уникай сильних загонів супротивника, його кращих частин. Вони тобі не по зубах. Бий завжди по найслабших, дезорганізованих, необстріляних, тих, що відстали. Шукай їх та переслідуй, але після удару одразу відходь, навіть якщо нічого не віщує біди або провалу. Не добив ворога? Відходь! Є можливість переслідувати ворога? Відходь! Взяття трофеїв потребує часу? Відходь! Наступ розвивається вдало і можна вдарити ще раз? Відходь! Завжди відходь після удару. Пам’ятай, що супротивник нескінченно сильніший за тебе і єдина твоя тактична поразка може перетворитися на стратегічний провал.

Правило друге: зберегти життя своєму бійцю важливіше, ніж забрати його у супротивника.
Пам’ятай, що вас мало. Партизан, як правило, менше ніж солдатів регулярної армії, проти якої вони борються. Кожна людина, кожен боєць партизанського загону – на вагу золота. Роби все можливе для того, щоб зберегти життя своїх бійців. Якщо партизанський рух нестиме великі і невиправдані втрати, він залишиться без поповнення. Хто схоче приєднатися до армії, де не цінується людське життя? «Піррові перемоги» неприпустимі. Ти бачиш, що в тебе є можливість нанести супротивникові болючого удару, але це загрожує великими втратами з твого боку?
Тоді цей удар – крок небезпечний і нерозумний для партизан.

Правило третє: атакуй ворога лише тоді, коли впевнений в успіху атаки.
Шанси 50 на 50? Відмовся від атаки! Впевнений на 80% в успіху атаки? Відмовся від атаки! Атакуй тільки тоді, коли впевнений у вдалому результаті на всі 100%. Вдалий результат – це коли в результаті атаки всі поставлені завдання будуть виконані, а загін вийде з бою цілим. Ніколи не ризикуй, ретельно плануй, враховуй все, до найостанніших дрібниць.

Правило четверте: нападай завжди раптово і пам’ятай, що передбачуваність і шаблонність подібні до смерті.
Будь невидимий для супротивника. Він не має знати про вас. Він не має знати, де ви є і якими шляхами переміщуєтеся. Як приходите і як йдете. Де спите і що їсте. Атакуй супротивника під час його привалів і переходів, коли він найменше готовий до оборони. Нападай на тили, нападай, коли ворог проводить перегрупування. Нападай там, де на тебе не чекають, там, де супротивник вважає, що ти не пройдеш, там, де тебе взагалі не повинно бути.

Правило п’яте: уникай тривалих і великих боїв.
Уникай регулярного бою. Якщо бій затягується, відходь. Встановлюй собі і своєму загону часові рамки. Відходь на пару хвилин раніше, ніж запланував. Якщо бій набуває «масовості», якщо супротивник починає подавляти вас вогнем, одразу ж відходьте. Пам’ятай, що супротивник завжди буде краще оснащений і екіпірований, в нього є важке озброєння і достатньо боєприпасів, більше людей і досвідчені командири. За будь-яких умов уникай повномасштабного бою.

Правило шосте: живи у русі. Зупинка – завжди смерть.
Сьогодні, у вік інформації та точної зброї, полем бою правлять блискавична швидкість та точність. Де б ви не зупинилися, ви вже на прицілі. Постійний рух – це порятунок для партизан. Маневр має стати вашим фірмовим почерком, швидкість – вашою іменною печаткою. Переміщуйтеся лише вночі і тільки під покровом скель / будівель / пагорбів / дерев. У війні з арміями часів «холодної війни» візьми за правило зупинятися не більш ніж на кілька годин. У війні з сучасними арміями – не більше ніж на півгодини.

Правило сьоме: надихай та підтримуй у бійці віру в перемогу.
Ти слабкий, слабким є й твій рух. Ворог підступний і всемогутній. У такій ситуації складно залишатися впевненим у перемозі, зберігати високий бойовий дух. Роби все для того, щоб бійці не впадали у відчай. Демонструй їм приклад впевненості та стійкості в будь-яких ситуаціях. Організуй дозвілля, пояснюй цілі вашої боротьби, переконуй в тому, що справедливість і правда на боці партизанів. Укріплюй в бійцях впевненість у виправданості війни і ваших жертв. Не давай своїм бійцям найменшого приводу для сумнівів і зневіри.

Правило восьме: місцеве населення – твій хліб, дім та зброя. Завжди нагодує, сховає та допоможе у боротьбі з ворогом.
Без підтримки місцевого населення ти – ніщо. Ніщо і весь твій рух. Партизан можна знищити тільки двома способами: оточити і винищити фізично, або позбавити народної підтримки. Роби все, що в твоїх силах, на користь місцевого населення. Дізнавайся про їхні проблеми й бажання та допомагай їх вирішувати. Не нав’язуй їм свою владу силою, переконуй в своїй правоті та корисності словами й справами. Зроби так, щоб місцеве населення бачило в партизані свого захисника від свавілля ворога. Досягнувши цього, ти забезпечиш собі половину перемоги.

Правило дев’яте: гарна стаття та якісне відео ранять не гірше за кулю
ЗМІ – це зброя. Розгром колони ворога нічого не означає, якщо про це не дізнаються сотні тисяч. Звільнення міста – ніщо, якщо про це не дізнаються мільйони. Привертай до себе увагу міжнародних ЗМІ, особливо тих, які перебувають в опозиції до твого супротивника. Створюй свої ЗМІ (сайти, газети, відеоканали, радіостанції і т.ін.) та роби все для того, щоб вони стали більш популярними та авторитетними, ніж ЗМІ твого супротивника.Інформація сьогодні – це те, з чого починаються і чим закінчуються війни.

Правило десяте: війна – це наука, супротивник – книга, а бій – іспит. Постійно аналізуй, будь відкритий для критики, вчись на своїх і чужих помилках
Постійно саморефлексуй, аналізуй себе, свої дії та отримані результати. Шукай у своїх бійців обґрунтованої критики. Введи за правило критику бійцями один одного і своїх командирів. Вислуховуй зауваження на свою адресу терпляче та використовуй їх як матеріал для навчання себе і своїх бійців. Ставай кращим і мудрішим. Надавай слово тим, хто здається слабшим за інших. Саме вони іноді помічають те, що не видно тим, хто здається сильнішим і впевненішим.
Давай новачкам право голосу, бо вони часом бачать те, що вже стало нормою і рутиною для інших, але що послаблює рух.

Замість післямови

Ці десять заповідей – універсальні. Вони стануть в нагоді будь-якому партизанському руху, будь-яким герільєрос. Де б ви не боролися, в лісах або джунглях, в пустелі або горах, на островах або в містах, всюди дотримуйтесь цих десяти правил.
Пам’ятай! Партизан має бути подібним до диму. Всюдисущий, але невловимий, безпечний на перший погляд, але отруйний та смертоносний для тих, хто ним нехтуватиме.

Ігаль Левін – лейтенант піхоти Армії Оборони Ізраїлю. П’ять років кадрової служби (4 регулярної + рік активного резерву). Учасник односторонньої операції розмежування з сектором Газа (2005), Другої Ліванської війни (2006), прикордонної служби на півдні країни, боротьби з контрабандистами (2006 – 2008), Операції «Литий свинець» в секторі Газа (2008-2009).

Спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: [email protected]. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.