Бразилія: присмак державного перевороту

Нещодавно в столиці Бразилії відбулись події, що загрожують змінити політичну ситуацію у всій Латинській Америці. Мова йде про оголошений імпічмент та послідуючу відставку чинного президента Ділми Руссеф.

Бразилія: присмак державного перевороту
3 Вересня 2016 14:59Блоги,Олександр Рузевич

Таке рішення Федерального сенату Бразилії визвало обурення сусідніх Болівії, Куби, Еквадору та Венесуелли. Зокрема, очільник останньої відкликав свого посла з країни, жорстко засудивши імпічмент Руссеф, та прокоментувавши ситуацію критичною заявою про те, що подібні дії є державним переворотом і те, що спрямовані вони проти всієї Латинської Америки та прогресивних лівих рухів континету.

Тим часом всередині самої Бразилії, в місті Сан-Паулу почались сутички прихильників Руссеф з поліцією. Нагадаємо, що відсторонений президент є представником лівоспрямованої Партії Праці та налічує в рядах своїх прихильників значну кількіть радикальної молоді, що не готова миритись з сумнівним рішенням сенату. Також ніхто не збирається відкидати вплив Вашингтону на дану ситуацію, адже останній роками підтримував олігархічну систему в Бразилії, на представників якої було легше впливати. Руссеф є представником соціально орієнтованих сил в Латинській Америці, які ніколи не викликали в очільників США теплих почуттів, а навпаки відсторонювались або знищувались всіма можливими способами.

Цілком можливою є ситуація, коли в період політичної та економічної нестабільності саме армія (а точніше декілька генералів) стануть тим фактором, який візьме державні важелі в свої озброєні руки. Військові перевороти не є чимось новим для Бразилії зокрема та Латинської Америки загалом. І, як показує практика, очільники Білого дому в Вашингтоні досить легко знаходили мову з бунтівними головнокомандуючими та союзним для них місцевим олігархатом через банки та військові контракти.

Втім, поки-що це залишається політичним прогнозом на рівні припущення, хоча сама відсторонена Руссеф вже зробила гучне звернення до нації з президентського палацу, звинувативши сенат у державному перевороті в країні. Драматичність ситуації не може не викликати аналогів з печально відомими подіями в Чилі. Звісно, зараз ми не бачимо прямого військового заколоту з бомбардуваннями президентського палацу, досі все відбувалось відносно в рамках закону, суперечливо, але не виходячи за умовні парламентські межі.

Проте, навідь у випадку гіпотетичного військового перевороту, варто розуміти, що сучасна Бразилія це не безбройне громадянське Чилі, адже в першій роками тривають локальні військові сутички проти багатьох озброєних політичних угруповань та кримінальних картелей. За десятиліття там вже виникла ціла традиція партизанської боротьби, що стала звичною для багатьох бразильців. В країні, де існує величезне соціальне розшарування, де відбуваються постійні військові конфлікти та зростає корупція, можна очікувати новий вибух вуличного насильства та загострення політичної нестабільності.

Олександр Рузевич, блогер, громадський активіст.

Спеціально для Прометея.

Новини

«Прометей» - незалежний інформаційний портал. Позиція редакції може не збігатись з точкою зору авторів окремих матеріалів. Ваші матеріали, побажання та пропозиції надсилати на електронну пошту: prometei.red@gmail.com. Ми завжди на зв'язку!
Використання наших матеріалів можливе за умови наявності прямого посилання на Прометей.